„Médiá klamú a manipulujú spravodajstvo z Ukrajiny.“ Hovorí bývalý spravodajca, ktorý žaluje vládu
11 | 08 | 2022 I Gabriela Fedičová

Jiří Wagner najprv podal trestné oznámenie (TO) na premiéra Fialu a na ďalších členov vlády vo veci samotného zákazu jeho webu.  Teraz na prvé TO nadväzuje ďalšie, ktoré smeruje predovšetkým k médiám. Bývalý spravodajca, ktorý žaluje vládu tvrdí, že médiá klamú a manipulujú spravodajstvo z Ukrajiny.

Článok preberáme v plnom znení z portálu srspol.sk.

Česká televízia označila web Exanpro.cz za dezinformačnú, tí tvrdia že zavádzajúce informácie šíri práve ČT

V sprievodnom e-maile k verejnému oznámeniu o podaní TO píše:  „V rámci českého prostredia smeruje toto TO na české médiá na čele s Českou televíziou (ČT) a veľmi dôkladne a bezpochybne dokladá, ako ČT a ďalšie médiá šíria klamstvá, krivé obvinenia a cudziu propagandu.

ČT môj web Exanpro.cz opakovane označovala za web dezinformačnú bez toho, aby predložila jediný dôkaz, alebo príklad dezinformácie...Naopak je to ale ČT, ktorá šíri dezinformácie, ale aj úplné klamstvá a cudziu propagandu, čo je v TO č. 002 dôkazne doložené . Ohľadom ČT máme spracovaných viac príkladov zavádzajúcich až lživých reportáží, čo sme nazvali ako dezinformačný a manipulatívny seriál z produkcie ČT. Aj tieto výstupy boli publikované na webe Exanpro.cz.“

Konkrétny príklad

Konkrétnym príkladom, uvádzaným v danom TO bola kauza streľby na panelový dom v Mariupole, o ktorej informovali české médiá, napr. ČT a CNN Prima News 12. a 13. marca 2022.

Logickou analýzou Jiří Wagner poukazuje na dlhý rad nezrovnalostí, ktoré sa vyskytli v oných mediálnych obrazoch danej udalosti. Tých podivuhodných nesúladov medzi skutočnosťou a jej reflexiou je mnoho.

Wagner to zúžil na známy incident, a to, keď dva tanky, jeden označený ruským „Z“ a druhý bez označenia, boli natočené v blízkosti mariupolského paneláku a nemocnice (tá sa nachádza 300 m od toho paneláka). Podľa J. Wagnera „správa bola doplnená videom, prípadne fotografiami. Video ale bolo tak hlúpo zostrihané a sprievodný text tak naivne vymyslený, že už pri prvom zhliadnutí audiovizuálneho záznamu bolo zrejmé, že nejde o pravdivú udalosť, ale o ukrajinskú manipuláciu v spolupráci so záhadným novinárom, ktorý oplýva zvláštnymi filmárskymi schopnosťami. Meno novinára nebolo zámerne nikde spomenuté. Bolo iba uvedené, že celý incident zaznamenal reportér z agentúry AP čiže z Associated Press, čo je americká tlačová agentúra.

Václav Klaus otvorene: Jednosmerná propaganda Ukrajiny je cestou do poddanstva a neslobody
Akákoľvek kritika Západu je dnes prezentovaná ako podpora Putina. To je síce absurdné, ale v dnešnom povrchnom mainstreamovom, headlinovom a internetovom svete ťažko vyvrátiteľné. Táto jednosmerná propaganda okolo vojny na Ukrajine a podľahnutie... Čítať ďalej
09 | 08 | 2022 | Diana Zaťková

Jednalo sa o ukrajinsko - americkú machináciu?

Pretože nikto z agentúry AP túto reportáž z Mariupolu nepoprel a ani sa od nej nedištancoval, tak môžeme povedať, že sa jedná o ukrajinsko-americkú machináciu a o dôvodné podozrenie zo spáchania vojnového zločinu. Z pohľadu Českej republiky je na tom ale najhoršie to, že českí novinári a televízni správcovia či moderátori tento nevalne zinscenovaný incident neodhalili a šírili túto ukrajinsko-americkú lož ďalej do českého prostredia.

A možno túto faloš ani odhaliť nechceli, aby neuškodili obdivovaným Ukrajincom a ich vodcovi Volodymyru Zelenskému.

A možno tiež nechceli nič namietať proti americkej tlačovej agentúre.

V každom prípade to veľa vypovedá o morálnych aj odborných kvalitách českých novinárov a televíznych redaktorov, ktorým buď chýbajú základné rozlišovacie schopnosti, alebo už verejne prejavujú svoju podriadenosť nastavenému ideologickému trendu, ktorý chcú obhajovať aj so všetkými tými klamstvami a dezinformáciami.

U niektorých novinárov je to kombinácia oboch, k čomu sa môže ešte pridávať ustrašenosť pri poukazovaní na nesprávne veci.

Silné slová podkladá Wagner dôkazmi

To sú silné slová. Wagner ich ale vo svojom TrO dokladá mnohými detailnými faktami a dôkazmi. Rozoberá veľmi dopodrobna jednotlivé príspevky ČT a CNN Prima News, týkajúce sa danej veci.

Napríklad o spravodajstve ČT sa dozvedáme toto: „Prejdeme si, ako túto udalosť predstavili redaktori a moderátori ČT, ktorí svojim podliezavým a jednostranným prístupom nezaostávali v trápnosti za TV Prima.

Pripomíname, že ČT má zo zákona poskytovať objektívne a overené informácie (§ 2 zákona č. 483/1991 Zb.).

Mariupolský incident v podobe streľby tanku na panelový dom prezentovala Česká televízia vo svojom hlavnom spravodajskom programe „Udalosti“ z 12. marca 2022.

Video k incidentu, ktoré je dlhé 16 sekúnd, je doplnené nasledujúcim sprievodným textom: Ruský tank v obliehanom Mariupole. Paľbou ničí autodielňu.

Potom tankové strely zasahujú panelový dom – minimálne dvakrát.

Pravda je však taká, že na videu sú na prostriedkoch dva strieľajúce tanky, pričom každý z oboch tankov je zachytený pri činnosti na odlišnom mieste a pravdepodobne aj v inom čase, alebo dokonca v inom dni. Ďalšou pravdou je to, že tank, ktorý je na svojom ľavom boku označený bielym symbolom v podobe veľkého písmena „Z“ (jeden zo symbolov pre označovanie ruskej vojenskej techniky) na panelový dom nestrieľal. Ďalším faktom, a teda pravdou je to, že na bytový dom viedol paľbu tank, ktorý na svojom boku nemal žiadne označenie. Následným faktom je to, že tank so symbolom „Z“, čiže ruský tank, neviedol paľbu ani na autodielňu. A na autodielni nestrieľal ani tank bez označenia. Príliš veľa výmyslov počas 16-sekundového záznamu a dvoch sprievodných viet, však?“

Robert Fico: "Jak u debilov"
"Jak u debilov," hovorí Robert Fico (SMER - SD), poslanec NR SR. Fico regauje na bombastickú správu v niektorých slovenských médiách, ktoré hovoria o tom, že Rusko prerušilo dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba, ktorá zásobuje Slovensko,... Čítať ďalej
10 | 08 | 2022 | Gabriela Fedičová

Rozbor videa de facto po zábere

Wagner potom dotyčné video podrobuje rozboru de facto záber po zábere, ukazuje, ako sa jednotlivé snímky použité v reportáži navzájom popierajú a vyvracajú, a dochádza k jednoznačnému záveru:

„Už len pri pohľade na zobrazený zastavaný terén môžeme s istotou vylúčiť, že by ruský tank strieľal na panelový dom. A tiež by nemohol strieľať ani na budovu autoservisu. Dezinformátori z Českej televízie a ďalších médií by mali vedieť odpovedať na otázku, odkiaľ ruský tank na panelový dom strieľal. To nám totiž reportér z agentúry AP a ukrajinskí vojaci zabudli ukázať. Oni to ani ukázať nemohli, pretože ten zaznamenaný ruský tank sa nachádzal úplne niekde inde a na video bol vložený strihom.“

Zaujímavý nesúlad medzi realitou a mediálnym

Zaujímavý nesúlad medzi realitou a mediálnym obrazom Wagner odhalil aj v časovej dimenzii:

„Miesto popisovaného a zaznamenaného incidentu sme podľa videa identifikovali, ale presný čas incidentu nebol v žiadnom oznamovacom prostriedku spomenutý.

Z médií iba vieme, že prvá správa o incidente bola zverejnená 11. marca 2022 a že nasledujúci deň agentúra AP zverejnila video. Tak to je naozaj podivné!

Českým novinárom hlavných médií vôbec nevadí, že nikto neuviedol, kedy presne sa incident odohral. Nie je to podozrivé? Ten novinár predsa musel vedieť, kedy svoje video natočil. Presná doba nebola spomenutá zámerne, pretože video obsahovalo zábery z dvoch odlišných miest a zrejme aj dní.

Českým novinárom taktiež nevadí, že nebol uvedený autor reportáže

Možno by sa ohradili, že to bolo kvôli bezpečnosti novinárov, lenže ono tých podivností je trochu veľa a českí novinári buď jednoducho naleteli ako školáci, alebo sa vedome podieľajú na šírení závažných dezinformácií a tým aj cudzej propagandy. Otrasné je, že u českých novinárov nejde len o tento prípad. Tieto prípady sa množia a dlhodobo pokračujú, čím môžeme hodnotiť, že sa to u niektorých novinárov stáva patologickým javom nebezpečným pre spoločnosť.“

Podobných príkladov a detailných analýz Wagnerovo TO obsahuje ešte viac

V každom prípade dochádza k tomu istému záveru: České médiá sa v (nielen tomto prípade) dopúšťajú vedomého klamania, klamania verejnosti a porušovania príslušných zákonov, ktoré im ukladajú (najmä ČT) obsah a podobu verejnej služby, a kódexov, ktoré im podobnú prax úplne neúprosne zapovedajú.

Igor Melicher: Slovensku a našej ekonomike hrozí klinická smrť
Na Slovensko už neprúdi ruská ropa. Ukrajina pozastavila tranzit cez ropovod Družba od 4. augusta. Igor Melicher, mladý sociálny demokrat je presvedčený, že Slovensku a našej ekonomike hrozí klinická smrť. Ceny pohonných hmôt sa môžu podľa neho... Čítať ďalej
10 | 08 | 2022 | Gabriela Fedičová

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

 

  

Ikona Overené komunitou