Grécko: Silné búrky a záplavy si vyžiadali už dve obete
15 | 10 | 2021 I TASR
Pre silné búrky a záplavy boli v piatok v Aténach zatvorené školy a mnohé úrady. Nepriaznivé počasie spôsobilo chaos vo viacerých častiach Grécka. Búrky a záplavy si vyžiadali už dve obete.

O nepriaznivej situácii v Grécku informuje TASR s odvolaním sa na AFP a AP.
Lockdown v dôsledku povodní

Silné búrky sa už vo štvrtok prehnali cez grécke Iónske ostrovy, polostrov Chalkidiki a zasiahli aj metropolu Atény a jej okolie. Grécke médiá uviedli, že na viacerých miestach napadlo v priebehu niekoľkých hodín množstvo zrážok zodpovedajúce priemernému ročnému úhrnu.

V hlavnom meste v dôsledku záplav v piatok preventívne zatvorili školy a väčšinu štátnych úradov. V noci na piatok bola v Aténach uzavretá aj diaľnica vedúca na sever krajiny. Zatvorené boli aj dve cesty vedúce pozdĺž pobrežia.

Nepriaznivé počasie spôsobilo ešte vo štvrtok aj chybu v meraní na aténskom observatóriu, v dôsledku čoho vyšlo mylné oznámenie o údajnom silnom zemetrasení pri ostrove Naxos.
Ľudia sa ukrývali na strechách domov

Grécki hasiči absolvovali vo štvrtok a piatok viac ako 1 400 výjazdov. Zachraňovali ľudí a odčerpávali vodu zo zaplavených domov. Len na ostrove Korfu boli k zásahom povolaní takmer 500-krát. Viacero obyvateľov ostrova našlo pred povodňami útočisko na strechách svojich zaplavených domovov a zachránili ich až pomocou vrtuľníkov.

Na ostrove Eubója objavili v piatok bezvládne telo pastiera, ktorý bol od štvrtka nezvestný. Jeho auto odplavila prívalová voda. Prívalové dažde zapríčinili aj dopravnú nehodu na Peloponéze, pri ktorej zahynula jedna žena a viacero ďalších osôb utrpelo zranenia.

Došlo aj k nehode autobusu, ktorý v Solúne viezol do práce zamestnancov ropnej rafinérie a spadol do veľkej diery na ceste. Všetkým 15 pasažierom sa podarilo z autobusu uniknúť cez jeho zadné dvere a z nehody tak vyviazli bez zranení. Už prázdny autobus následne celý spadol do diery a vytiahnuť ho musel žeriav.

Silné búrky pretrvávali na území Grécka aj v piatok. Zasiahli ostrovy Rodos, Kos, Santorini, Mykonos či časti Kréty.