HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Výskum najzávažnejšej choroby pokračuje. Pacient s rakovinou sa uzdravil

Ilustračné foto / Pixabay
Lekárom v Londýne sa podarilo vyliečiť z rakoviny nevyliečiteľne chorého, informujú tvnoviny.sk. Je to dobrou správou v boji proti skutočne ťažkej chorobe s vysokou úmrtnosťou.

Londýnsky Inštitút pre výskum rakoviny prišiel s novou imunoterapeutickou liečbou, ktorá môže zachrániť aj doteraz nevyliečiteľne chorých. Uvádza to na základe svojej štúdie na pacientoch s rakovinou hlavy a krku. Jedného z nich sa úplne podarilo zbaviť nádorov.

Rakovina – choroba, ktorá „kosí“ aj mladých

Kombinácia niekoľkých imunoterapeutických liekov

Pacientom podávali kombináciu niekoľkých imunoterapeutických liekov. Spustili tým reakciu imunitného systému, ktorý zaútočil na rakovinotvorné bunky. To spôsobilo zmenšenie nádorov a v niektorých prípadoch dokonca aj ich zmiznutie.

Kombinácia liekov Nivolumab a Ipilimumab predĺžila v pacientom život v priemere o tri mesiace. Jeden 77-ročný účastník však bol napríklad vyliečený úplne. „Jeho nádor úplne zmizol po niekoľkých týždňoch liečby,“ uviedol inštitút.

Výsledky sú sľubné

Štandardne sa pritom títo pacienti liečia agresívnymi chemoterapeutickými liekmi, ktoré majú nepríjemné vedľajšie účinky.

„Sú to sľubné výsledky. Vďaka nim môžeme lepši vybrať pacientov, ktorí budú čo najviac profitovať z tejto imunoterapeutickej liečby,“ povedal výkonný šéf londýnskeho Inštitútu pre výskum rakoviny Kristian Helin.

Po Covide sa niektorým bývalým onko-pacientom vrátila rakovina. Lekári už tušia prečo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info