HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR

Poznáte vtipný miestopis Slovenska?

Názov obce v Rakúsku, ktorý vyvolá úsmev snáď na každej tvári.

Ako vznikli názvy obcí či miest, ktoré obsahujú pomenovania dní, je asi logické – v mieste sa v niektorý deň konali trhy a tak dostalo svoje meno. Takto vznikli Spišský Štvrtok, Dunajská Streda či Rimavská Sobota 

Miniatúrna dedinka

Dedinka s názvom Pondelok sa nachádza v okrese Poltár. V zozname PSČ ju ale nehľadajte – je súčasťou Hrnčiarskej Novej Vsi.

Rakovina – choroba, ktorá „kosí“ aj mladých

No tu to musela byť „divočina“

Pomyslí si bežný človek, keď počuje niektoré názvy. Veď čo vám napadne, keď vám niekto povie, že pochádza zo Smilna, alebo Potvoríc? To prvé je v okrese Bardejov a miestni tvrdia, že ich obec dostala meno podľa zemepána Smila. Potvorice sú pri Novom Meste nad Váhom. A neviem, či by som chcela byť v obci Krvavé Šenky pri Nitre v čase, keď vznikol jej názov.

Máme Prahu, aj Čechy

Prahu pri Lučenci založili Husiti a tí väčšinou pomenovali sídla, ktoré zakladali podľa názvov miest, z ktorých pochádzali. Iný prípad je trebárs obec Čechy v Novozámockom okrese. Obec sa pôvodne volala Čaha, no súdruhom to asi znelo príliš maďarsky a tak tomu šupli iný názov. Mexiko síce nie je názov obce, ale pod týmto názvom nájdete prameň pri obci Hýľov.

Genocída slovenskej hudby? To snáď nemyslíte vážne pani ministerka!

Veľký a malý „brat“?

O Bojniciach či Šuranoch ste už isto počuli. Vedeli ste však, že na mape Slovenska nájdete aj Šurianky, či Bojničky? O Topoľčanoch a Topoľčiankach už asi počul každý, ale nedalo mi nespomenúť ich. Z podobného súdka je Tvrdošín a Tvrdošovce. Pôvod ich názvu nie je v „natvrdlom myslení“ ich obyvateľov. Je oveľa prozaickejší – založil ich zemepán, ktorý sa pravdepodobne volal Tvrdoš. Takto nejako asi vznikli aj názvy odvodené od mien – Michalovce, Ozorovce či Martovce, ale aj Marcelová.

Botanický mietopis

Podľa názvov obcí sa dá „vystopovať“, akým poľnohospodárskym plodinám sa venovali obyvatelia, ktorí ju založili. Podobné názvy, ako Jabloňov, Jabloňové, Hruštín, Višňové, Slivník či Hrušov nájdeme na viacerých miestach na mape.

Všeličo je jasné…

Veď ak má obec v názve Brod či Most, tak je jasné, že to bolo miesto, kde sa prechádzalo cez rieku. Súčasť názvov „Lehota“, ktorých je na Slovensku tiež požehnane, súvisí s tým, že miestny zemepán dostal od kráľa nejakú časovú lehotu na osídlenie a kto by sa hral s nejakým názvom, keď Lehota sa priam núka…

Rúšková šikana vo Zvolene: Nad týmto vám isto zostane rozum stáť (VIDEO)

Ako si však vysvetliť niektoré názvy?

Napríklad taký Husák (okr. Sobrance) asi nemala veľa spoločného s posledným socialistickým prezidentom ČSSR. V obci Havaj v Stropkovskom okrese však nehľadajte pláže s palmami a hotely s polonahými hosteskami. Nuž a obyvatelia obce Nebojsa pri Galante asi tiež nie sú nejako výnimočne ustráchaní…

Aj Česi sú „srandisti“

Tiež majú pár veľmi šteklivých názvov obcí. Za všetky len Hrob, Záhrobí, Řítka, Kozojedy … a ďalej pre istotu nepokračujem. Pohrabte sa v mapách tak, ako aj ja. Občas sa človek dobre zasmeje.

Paul McCartney označil The Rolling Stones ako „bluesovú kryciu skupinu“

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info