HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

„Sme už všetci úplne crazy?“ pýta sa bývalý poslanec Farkašovský.

Karol Farkašovský, bývalý poslanec NRSR za stranu SNS a bývalý redaktor spravodajstva, sa na svojom facebookovom profile zamyslel o spisovnej slovenčine.

Rozrušilo ho, ako „przníme“ slovenčinu. Napadlo mu to pri počúvaní reklamy v nemenovanom súkromnom rádiu. Reklama bola pozvaním na určitú akciu. Okrem iného zazneli formulácie: „všetky dámy pozývame na late night movie, ktorého súčasťou bude aj welcome drink. Išlo o nespornú anglicizáciu a Farkašovskému „chýbalo“ pokračovanie v zmysle „každá, kto je cool alebo in či come and have a fun.

SLOVENČINA: Ak je neokrôchanec hrubý, aký je okrôchanec?

Nebuďte crazy!

„Sme už všetci úplne crazy?“ pýta sa Farkašovský. „Povedané jednoducho a číro po slovensky – nasprostastí? Iba hlupáci sa opičia a velebia všetko cudzie. Iba hlupáci si prznia rodnú reč. Iba hlupáci si nevážia najvyššiu hodnotu a bohatstvo národa – spisovný jazyk. Slovenčina je krásna, bohatá, farebná, ľubozvučná, melodická… Je to pečať našej vlastnej identity, národné dedičstvo, kultúrny klenot, ktorý si máme ctiť, vážiť a rozvíjať.“

Isté je, že spisovná slovenčina v moderných časoch dostáva zabrať. Najmä pod vplyvom prechodných módnych výrazov z angličtiny, ktoré sa chcú priblížiť reči mladých. Tých asi ťažko vieme 100-percentne kultivovať. Angličtina je medzinárodný jazyk a má silný vplyv. Aj na dospelých

Slovenčina funguje dokonalo

Potešením pre milovníkov spisovnosti môže byť to, že slovenčina napriek atakom funguje a zveľaďuje sa. Napriek internacionalizácii plní dokonalo všetky funkcie moderného jazyka. Ak sa aj „przní“, má to nejaký dôvod. Reklamný jazyk určite nemá ambíciu byť vzorový. Navyše aj reklama sa odkláňa od nejakého kultúrneho zámeru. Jej vyjadrovacie prostriedky poklesli na úroveň gýču.

Liberálny minister školstva tentoraz dostal lopatu

Nemusíme sa báť o zánik spisovnej slovenčiny. Isté však je, že by bolo potrebné pozdvihnúť jej vyučovanie. A účinne kontrolovať jej podobu vo verejných prejavoch, ktorú sledujú masy používateľov. Zároveň rešpektovať to, že jazyk sa vyvíja a inovuje.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info