Rusko: Počet obetí otravy alkoholom v Orenburskej oblasti stúpol na 26
09 | 10 | 2021 I TASR
Úrady v ruskej Orenburskej oblasti potvrdili v sobotu už najmenej 26 obetí otravy podomácky vyrobeným alkoholom. O incidente informovali vo štvrtok tamojšie médiá, píše podľa TASR agentúra Reuters.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) s odvolaním sa na vyjadrenia miestnych úradov informovala vo štvrtok o desiatich obetiach otravy alkoholom v Orenburskej oblasti. Ďalších 28 ľudí má príznaky otravy alkoholom, píše Reuters.

Miestna pobočka Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) začala vo veci vyšetrovanie. Usiluje sa zistiť, či alkoholické výrobky predávané v regióne ležiacom zhruba 1 500 kilometrov juhovýchodne od Moskvy spĺňajú bezpečnostné normy. V piatok výbor uviedol, že pre údajnú výrobu a predaj alkoholu nevhodného na konzumáciu bolo zadržaných šesť ľudí.

Otrava podomácky vyrobeným alkoholom je v Rusku pomerne bežným javom. Mnohí Rusi sa totiž snažia ušetriť peniaze a namiesto značkových konzumujú radšej takéto lacnejšie liehoviny.

V decembri 2016 zomrelo na otravu alkoholom v ruskom meste Irkutsk na Sibíri 78 ľudí. Obete vtedy vypili prípravok do kúpeľa s obsahom metanolu, pripomína RFE/RL. Po tomto prípade hromadnej otravy alkoholom nariadili vnútroštátne orgány prísnejšie kontroly výroby a predaja nápojov, liekov, parfumov a iných tekutín obsahujúcich vysoké percento etanolu, približuje Reuters.

Zomrel prvý porevolučný iránsky prezident Abol Hasan Baní Sadr
09 | 10 | 2021 | TASR