HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Na ostrov Lampedusa dorazilo na lodiach vyše 600 migrantov

Africkí migranti sa pozerajú na pobrežie Talianska z paluby lode španielskej organizácie NGO Proactiva Open Arms (NGO) 4. januára 2021 / TASR (AP)

Viac ako 500 migrantov dorazilo v pondelok večer na starej rybárskej lodi k talianskemu ostrovu Lampedusa. Informovala o tom agentúra ANSA.

Pätnásť metrov dlhé plavidlo zastavila loď talianskej finančnej polície približne sedem kilometrov od ostrova a eskortovala ho do tamojšieho prístavu.

Medzi migrantmi, ktorí tvrdili, že pochádzajú z Maroka, Sýrie, Bangladéša a Egypta, boli aj ženy a deti. Loď mala vyplávať z Líbye.

Starosta Lampedusy Toto Martello podľa ANSA uviedol, že migrantom bude poskytnutá prvá pomoc a absolvujú zdravotnú prehliadku a v utorok ich pravdepodobne umiestnia do karantény.

Krátko predtým dorazilo k Lampaduse päť iných plavidiel, na palube ktorých bolo 119 ľudí.

VIDEO:  Takto sa snažia migranti dostať cez ostnatý drôt na južnej hranici Maďarska so Srbskom

Lampedusa ako vstupná brána do EÚ

Migranti a utečenci vyrážajú na nebezpečnú cestu k európskym brehom prevažne z Tuniska alebo Líbye. Ostrov Lampedusa im slúži ako vstupná brána do Európskej únie.

Od januára do začiatku septembra tohto roka zomrelo v Stredozemnom mori asi 1100 migrantov, čo je podľa údajov OSN viac ako dvakrát toľko ako v rovnakom období minulého roka.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info