HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ministerstvo spravodlivosti USA uzatvorilo dohodu s manažérkou spoločnosti Huawei

Na snímke finančná riaditeľka spoločnosti Huawei Meng Wan-čou v kanadskom Vancouvri 5. augusta 2021. / TASR/AP Meng Wanzhou, chief financial officer of Huawei, leaves home to attend her extradition hearing at B.C. Supreme Court, in Vancouver, British Columbia, Thursday, Aug. 5, 2021. (Darryl Dyck/The Canadian Press via AP)

Finančná riaditeľka čínskej firmy Huawei Meng Wan-čou, ktorú na základe zatykača vydaného úradmi USA zatkli koncom roka 2018 v kanadskom Vancouveri, uzatvorila v piatok dohodu o odložení a neskoršom zrušení trestného stíhania vedeného voči jej osobe s americkým ministerstvom spravodlivosti. Informovala o tom agentúra AP.

Dohoda zaväzuje americké ministerstvo k tomu, aby koncom budúceho roka zrušilo obvinenia obvinenia z krádeže obchodných tajomstiev a porušenia sankcií voči Iránu, ktoré americké úrady vzniesli proti Meng, výmenou za to, že finančná riaditeľka prijme zodpovednosť za skresľovanie obchodných vzťahov spoločnosti Huawei v Iráne.

Ministerstvo tiež súhlasilo so stiahnutím žiadosti o vydanie Meng z Kanady, kde je vrcholná predstaviteľka čínskeho technologického gigantu od svojho zatknutia v decembri v roku 2018.

Súd v Kanade následne ukončil extradičné konanie vedené proti Meng a nariadil zrušenie podmienok jej prepustenia na kauciu, čím Meng umožnil návrat do Číny.

Tento krok tak rieši takmer tri roky trvajúci právny a geopolitický spor, do ktorého boli zapojené nielen USA a Čína, ale aj Kanada.

Rusko chce spolupracovať s novou nemeckou vládou na tvorbe veľkej Európy od Lisabonu po Vladivostok

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info