HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA sú na pokraji ekonomickej katastrofy

Ilustračný obrázok © Shutterstock

USA hrozí nesplatenie vládnych platobných záväzkov, preto musia znova zvýšiť povolenú sumu štátneho dlhu. Uviedol Lenta.ru.

Legislatívna neochota zvýšiť strop dlhu by mohla USA dostať na pokraj hospodárskej katastrofy. Ministerka financií Janet Yellenová vyzvala Kongres, aby do októbra prijal rozhodnutie o dlhu, aby sa predišlo nesplácaniu vládnych platobných záväzkov, píše Bloomberg.

Podľa Yellenovej potenciálne zlyhanie „urýchli historickú finančnú krízu a zhorší škody spôsobené pandémiou koronavírusu“. Ekonomika sa dostane do recesie a USA ako celok sa stanú oveľa slabšou krajinou. „Odklad ani zlyhanie nie sú prijateľné. Zákonodarcovia musia konať rýchlo,“ varovala ministerka financií.

USA čelia po kritike už aj otvoreným protestom zo strany EÚ : „Spojenci spolu hovoria“, odkazuje Leyenová

Nádej je malá

Predposledný septembrový týždeň bude dolná komora Kongresu hlasovať za zvýšenie limitu štátneho dlhu na 28 biliónov dolárov. Konfrontácia demokratickej a republikánskej strany však nedáva dôveru v jednomyseľné rozhodnutie a ohrozuje americkú ekonomiku.

Limity výšky verejného dlhu opäť v USA začali platiť začiatkom augusta, dva roky po ich zrušení. V roku 2019 bol limit štátneho dlhu 22 biliónov dolárov. Ale v auguste toho istého roku bol limit zrušený. V júni 2021 sa dlh zvýšil na 28,5 bilióna dolárov a ministerstvo financií vyzvalo na zvýšenie limitu. Chcelo predísť katastrofálnym následkom pre ekonomiku.

Nečinnosť legislatívcov prinútilo ministerstvo financií prijať mimoriadne opatrenia. Napríklad zníženie investícií do dôchodcovských fondov pre pracovníkov verejného sektora.

USA navýšili dlh i voči Rusku

V júni Rusko zvýšilo svoje investície do amerického štátneho dlhu o 200 miliónov dolárov. Celkové investície do amerických vládnych dlhopisov dosiahli 4,006 miliardy dolárov. Z toho je 305 miliónov dlhodobých investícií a 3,701 miliardy krátkodobých. Rusko nepatrí medzi 30 najväčších držiteľov amerických vládnych cenných papierov. Lídrami sú Čína (1,619 bilióna dolárov), Japonsko (1,2773 bilióna dolárov), a Veľká Británia (452,9 miliardy dolárov).

Český politik: „Pojmy „dezinformácie“ či „predsudky“ sú nástroje Bruselu na umlčanie kritiky EÚ, USA a zavedenie totality“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info