HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Zvláštne správanie netopierov v Bratislave

Ilustračné foto / Twitter (@AVMAvets)

Počas teplých septembrových dní bolo možné na oblohe pozorovať aj netopiere, hoci ide o nočného živočícha. TASR o tom informoval pracovník Mestských lesov v Bratislave Michal Noga s tým, že ani odborníci ešte presne nevedia, toto ich správanie objasniť.

„Počas teplých, bezveterných septembrových dní sa na oblohe môže naraz objaviť i niekoľko desiatok netopierov, ktoré križujú oblohu rôznymi smermi. Sú to raniaky hrdzavé – netopiere, ktoré v lete osídľujú stromové dutiny či štrbiny v panelových domoch,“ uviedol Noga.

V Na telo dostali od divákov na búdku Lipšic a Mikulec. Ľudia im neveria. Žilinku podporuje 42 percent

Tento druh sa podľa jeho slov sťahuje, podobne ako mnohé druhy vtáctva. V jesennom období zo Slovenska odlieta, no zároveň sem prilietajú raniaky zo severnejších oblastí Európy. „I ony však hibernujú, tzn. spia zimným spánkom, ktorý trvá od novembra do marca. Teplé dni možno ešte využívajú na lov drobného hmyzu, pretože pred migráciou i zimným spánkom potrebujú získať dostatočné tukové zásoby,“ spresnil pracovník bratislavských mestských lesov.

Zaujímavé podľa neho je aj to, že tento druh vydáva ultrazvukové signály na pomerne nízkej frekvencii. „Deti ho často počujú, ale dospelí pre zhoršujúci sa sluch už nie,“ podotkol. Od roku 2017 netopiere počas migrácie odborníci aj sčítavajú.

Rozprávková vila exministra Počiatka na Slavíne: Päť poschodí, kino či podlaha za státisíce! (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info