HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Americké námorníctvo otestovalo dve balistické rakety Trident II s predĺženou životnosťou

Odpálenie rakety Trident II / Twitter -Americké námorníctvo

Americké námorníctvo úspešne otestovalo dve balistické rakety Trident II D5LE. Boli odpálené v rámci vopred naplánovaného testu, ktorý nasledoval po kontroverznej dohode spoločnosti AUKUS s cieľom vybaviť Austráliu vlastnou flotilou ponoriek poháňaných jadrovou energiou, informuje portál RT.

Test bol vykonaný mimo pobrežia mysu Canaveral na Floride 17. septembra z USS Wyoming, jadrovej ponorky balistických rakiet triedy Ohio.

Ponorka je v prevádzke od roku 1996 a nedávno prešla technologickou úpravou. D5LE je najnovšou verziou rakety Trident II s predĺženou životnosťou, v prevádzke by mala ostať do roku 2042.

Podľa viceadmirála Johnnyho R. Wolfaho to bola súčasť takzvanej demonštračnej operácie. Mala Američanom, spojencom a rivalom ukázať „bezkonkurenčnú spoľahlivosť nášho jadrového odstrašujúceho prostriedku na mori“.

„Rakety s predĺženou životnosťou Trident II (D5LE) sú teraz nasadené v arzenáli a budú slúžiť po zostávajúcu životnosť amerických SSBN triedy Ohio a Spojeného kráľovstva Vanguard,“ uviedlo námorníctvo v tlačovej správe.

USA a Spojené kráľovstvo sa nedávno zaviazali pomôcť Austrálii získať technológiu na výstavbu jadrovej flotily ponoriek. Aj keď sa ešte len uvidí, k akému typu plavidla sa Canberra nakoniec dostane, všetky strany trvali na tom, že nebudú vyzbrojené jadrovými zbraňami.

Poradný výbor FDA hlasoval proti posilňovacím dávkam pre všetkých občanov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info