HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grécko uvádza do prevádzky svoj prvý „uzavretý“ tábor pre imigrantov

Na snímke pohľad na dočasný tábor pre utečencov a migrantov neďaleko mesta Mytilene na gréckom ostrove Lesbos 13. septembra 2020 / TASR (AP)

Grécko uvádza v priebehu soboty do prevádzky prvý z piatich nových „uzavretých“ táborov pre imigrantov. Podľa agentúry AFP ide však o krok kritizovaný ľudskoprávnymi organizáciami, ktoré tvrdia, že možnosť prístupu do zariadení takéhoto typu bude mať pre utečencov príliš reštriktívne obmedzenia.

Nový tábor na ostrove Samos v Egejskom mori je ohradený ostnatým drôtom a vybavený bezpečnostnými kamerami, röntgenovými skenermi i magnetickými dverami, približuje AFP.

Uvedená pätica nových táborov sa bude nachádzať na piatich gréckych egejských ostrovoch – Leros, Lesbos, Kos, Chios a Samos – a Európska únia prisľúbila na ich zriadenie finančnú pomoc 276 miliónov eur.

Tábor na ostrove Samos bude v rámci týchto tzv. „uzavretých“ azylových zariadení s kontrolovaným fyzickým prístupom pilotným projektom. Bude v ňom fungovať zadržiavacie stredisko a dostať sa dovnútra tábora bude možné len prostredníctvom elektronického čipu. V noci budú brány tábora zavreté.

„Model kontrolovaných objektov sa bude postupne zavádzať na všetkých gréckych ostrovoch i v Grécku pevninskom,“ povedal už pred niekoľkými mesiacmi grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis.

Budúci mesiac sa má dokončiť tábor na ostrove Leros a čoskoro sa začnú práce aj na azylovom zariadení na ostrove Lesbos, kde leží aj najväčší utečenecký tábor v Európe Moria, zničený vlani rozsiahlym požiarom.

Európa zanikne a toto územie ovládnu moslimovia! Desí v proroctve veštkyňa Baba Vanga

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info