HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po šéfke holandskej diplomacie odstúpila aj ministerka obrany

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell (vľavo) a holandská ministerka obrany Ank Bijleveldová (uprostred) sa rozprávajú so slovinským ministrom obrany Matejom Toninom / TASR/AP

Holandská ministerka obrany Ank Bijleveldová v piatok odstúpila z funkcie po ostrej kritike v súvislosti s neúspešnou evakuáciou holandských štátnych príslušníkov a ďalších osôb z Afganistanu. Informovala o tom agentúra AFP. Ešte vo štvrtok urobila rovnaký krok holandská ministerka zahraničných vecí Sigrid Kaagová.

„Informovala som svoju stranu a predsedu vlády, že poprosím kráľa, aby prijal moju demisiu,“ povedala Bijleveldová v piatok novinárom.

Parlament ešte vo štvrtok podporil návrh na vyslovenie nedôvery ministerke zahraničných vecí Kaagovej. Tá sa následne rozhodla odstúpiť z funkcie. Podobný návrh na vyslovenie nedôvery bol vznesený aj voči Bijleveldovej. Tá sa rozhodla zotrvať vo funkcii. To však vyvolalo ostrú diskusiu v rámci jej strany CDA. Po tlaku sa ministerka rozhodla opustiť ministerskú stoličku. Rezort obrany dočasne povedie minister spravodlivosti Ferdinand Grapperhaus.

Putin sa nezúčastní na Bidenom zvolanom summite o klíme a možno ani na VZ OSN

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info