HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia začína očkovať 12-ročné deti aj bez súhlasu rodičov

Ilustračné foto/ RT
Britská vláda dala školám nové usmernenia týkajúce sa koronavírusu. Zdravotnícky personál môže legálne očkovať školopovinné deti vo veku 12 až 15 rokov bez súhlasu rodičov. Potrebuje iba súhlas dieťaťa, informuje portál RT. 
 

Nové pokyny britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť stanovujú pravidlá a odporúčania týkajúce sa očkovania pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. Tímy „Imunizačnej služby školského veku“ (SAIS) budú navštevovať školy, ktoré zabezpečia očkovanie na mieste.

Deje sa to krátko po tom, ako tento týždeň schválili zdravotnícki predstavitelia Spojeného kráľovstva očkovanie pre vekovú skupinu 12 až 15 rokov.

Chcú informovaný súhlas od detí

Aj keď dokument uvádza, že rodičia budú požiadaní, aby podpísali leták so súhlasom s očkovaním, poznamenáva, že „deti môžu vyjadriť želanie dostať očkovaciu látku a môžu poskytnúť informovaný súhlas samy“. Dokonca proti vôli svojich rodičov.

Covid pasy a pandemické opatrenia majú ľudí prinútiť k očkovaniu, priznali Izraelčania

„Mladí ľudia, ktorí úplne chápu, čo je súčasťou navrhovaného postupu, akým je napríklad očkovanie, môžu legálne udeliť súhlas,“ vysvetľujú usmernenia. Odkazujú na štandard známy ako „Gillickova kompetencia“.

Ak rodič nesúhlasí, ale dieťa chce byť očkované a zdravotnícky pracovník ho posúdi ako kompetentného podľa Gillicka, dieťa môže byť zaočkované.

Rozbroje medi deťmi a rodičmi?

Dokument ďalej uvádza, že v prípade, že rodič „namieta proti očkovaniu svojho dieťaťa“, tímy SAIS urobia všetko pre to, aby „dosiahli dohodu medzi rodičom a dieťaťom“. Z právneho hľadiska však rodič nemôže „zrušiť rozhodnutie dieťaťa“.

Taliban našiel v prázdnych budovách Kábule Plzeň aj Becherovku. „Našli naše tajné zbrane!“ myslia si Česi

Tímy SAIS budú spolupracovať s jednotlivými školami a vytvoria plány, ako postupovať pri hromadnom očkovaní pre 12-ročných a starších. Mali by ich tvoriť kvalifikovaní zdravotnícki pracovníci.

Zatiaľ čo budúci týždeň sa má začať očkovanie pre mladistvých, britské regulačné orgány ešte musia schváliť očkovanie mladších detí a stále vyhodnocujú relevantné údaje.

„Útočili sme na civilistov, aby Francúzi prežili to, čo my,“ povedal člen teroristickej skupiny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info