HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lukašenko chce nakúpiť ruské zbrane za 1 miliardu dolárov

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bieloruský prezident Alexander Lukašenko / TASR (AP)

Bieloruský prezident má mimoriadny záujem o systém protivzdušnej obrany S-400. Lukašenko podľa vlastných slov už o tom rokuje s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, píše WirtschaftsWoche.

Ruské zbrane za miliardu dolárov

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa vlastných slov plánuje nakúpiť ruské zbrane v hodnote viac ako jedna miliarda amerických dolárov (približne 850 miliónov eur). Na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom diskutovali o viacerých technológiách, ktoré by jeho krajina mala získať do roku 2025. Podľa bieloruskej štátnej agentúry Belta mal o tom informovať samotný Lukašenko.

Lukašenko očakáva dodávky ruských zbraní a hovorí o vojne

Záujem o systému protivzdušnej obrany S-400

Diskutovalo sa najmä o nákupe systému protivzdušnej obrany S-400, povedal  Lukašenko počas návštevy vojenského objektu neďaleko mesta Baranoviči na západe Bieloruska. Rusko a Bielorusko v súčasnosti organizujú spoločné manévre v oboch krajinách, na ktorých sa zúčastňuje približne 200 000 vojakov.

Miliardové dlhy voči Rusku

Putin prijal Lukašenka, ktorý je opakovane označovaný za „posledného európskeho diktátora“, na rokovaniach v Moskve. Diskutovali aj o možnej realizácii dlho plánovaného spoločného Únijného štátu Ruska a Bieloruska. Ekonomicky slabé Bielorusko má už teraz miliardové dlhy voči Rusku.

Manévre ruských tankov v horách pri hraniciach s Afganistanom

Rastúci tlak západu

Lukašenkov štátny aparát sa po minuloročných prezidentských voľbách, ktoré sa považujú za zmanipulované, a po brutálnom zásahu proti demonštrantom dostal pod rastúci tlak západu. EÚ, ako aj USA na neho uvalili sankcie, dodáva WirtschaftsWoche.

Hrôzostrašná vízia, alebo inovácia? Turecká armáda vyvinula vodný protiponorkový dron (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info