HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Krajne pravicová strana môže mať plagáty s heslom „Obeste Zelených“

Obrázok sporného plagátu "Obeste zelených" / Twitter (@Otto Mann)

Nemecký súd rozhodol, že malá krajne pravicová strana môže vylepovať volebné plagáty s heslom „Obeste Zelených“, ktoré úrady vo meste Zwickau na východe krajiny nariadili odstrániť. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

Správny súd v Chemnitzi však v utorok zároveň stanovil, že plagáty vyvesené stranou III. Weg (Tretia cesta) sa musia nachádzať vo vzdialenosti najmenej 100 metrov od plagátov strany Zelených, píše agentúra DPA.

Zelení, zasadzujúci sa za ochranu životného prostredia, sú jednou z troch strán uchádzajúcich sa o úrad spolkového kancelára v parlamentných voľbách, ktoré sa budú v Nemecku konať 26. septembra.

Mestské úrady v Zwickau nariadili minulý týždeň strane III. Weg, aby do troch dní odstránila svoje plagáty. Argumentovali pritom tým, že heslo na plagátoch predstavuje narušenie verejného poriadku a poškodzuje ľudskú dôstojnosť.

Mesto Zwickau sa chce odvolať voči rozhodnutiu súdu

Súd vo svojom rozhodnutí napísal, že nie je jasné, či boli v tomto prípade naplnené podmienky pre obmedzenie slobody vyjadrovania. Mesto Zwickau oznámilo, že sa plánuje odvolať na súd vyššieho stupňa v Budyšíne (Bautzen).

Starostka Constance Arndtová v reakcii na utorkové súdne rozhodnutie zdôraznila, že nie je žiaden rozdiel v tom, v akej vzdialenosti sa nachádzajú plagáty strany III. Weg od pútačov Zelených. „Výzva Obeste Zelených je a vždy bude úplne neprijateľná, nedemokratická a nezodpovedná,“ uviedla Arndtová.

Regionálna pobočka Zelených vyhlásila, že „výzva na zabíjanie“ tisícov členov a podporovateľov strany „nemá miesto vo verejnom priestore“.

Dve tretiny Nemcov pracujúcich z domu chce takto pracovať aj po pandémii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info