HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Južná Kórea prvýkrát skúšobne odpálila balistickú strelu z ponorky

Jediná indická útočná ponorka s jadrovým pohonom INS Chakra, ktorá je v nájme od Ruska. (Wikimedia Commons / Ilya Kurganov)

Južná Kórea v stredu prvýkrát úspešne otestovala balistickú strelu odpaľovanú z ponorky (SLBM). Podľa agentúry AFP sa tak stala v poradí siedmou krajinou na svete, ktorá disponuje takouto modernou technológiou.

Správu o otestovaní SLBM zverejnila v stredu kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina. Stalo sa tak po tom, ako Severná Kórea v stredu ráno skúšobne odpálila nad Japonské more dve balistické strely.

Juhokórejskú strelu SLBM odpálili pod vodou z konvenčnej ponorky vlastnej výroby Ahn Chang-Ho s výtlakom 3000 ton. Podľa prezidentskej kancelárie preletela vopred stanovenú vzdialenosť a zasiahla určený cieľ.

Test sa uskutočnil v stredu popoludní miestneho času a na jeho priebeh osobne dozeral prezident Mun Če-in.

Boli vypálené dve balistické strely

Severná Kórea predtým vypálila z pevniny smerom nad Japonské more dve neidentifikované balistické strely. Podľa japonskej pobrežnej stráže strely dopadli do mora medzi Kórejským polostrovom a Japonskom, neďaleko výlučnej ekonomickej zóny Japonska. Podľa juhokórejskej armády preleteli zhruba 800 kilometrov, pričom dosiahli maximálnu výšku 60 kilometrov.

Podľa mnohých expertov chce Pchjongjang, ktorý čelí medzinárodným sankciám za vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet, najnovšími testami demonštrovať svoju vojenskú silu. Stredajší raketový test sa uskutočnil v čase, keď je na rokovaniach v Soule šéf čínskej diplomacie Wang I.

Hrôzostrašná vízia, alebo inovácia? Turecká armáda vyvinula vodný protiponorkový dron (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info