HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Estónska prezidentka všetkým eurohujerom – Ukrajina do EU nepatrí!

Prezidentka Estónska, Kersti Kaljulaidová. Zdroj foto - FB (@ Kersti Kaljulaid)

Prekvapila, zarazila. Prezidentka členskej krajiny Európskej únie Estónsko použila priamu reč. Možno nediplomatickú a v euroregióne určite nezvyklú – „Ukrajina nie je EÚ“.

„Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová vystúpila na medzinárodnom fóre v Kyjeve. Hostiteľom pripomenula, že Ukrajina musí splniť kodanské kritériá pre členstvo v EÚ.“ Informuje portál prvnizpravy.cz.

Natvrdo, bez servítky

„Bohužiaľ som za päť rokov nevidela, ako sa krajina blíži plnení kodanských kritérií,“ povedala Kaljulaidová sklamane. Potom sa podelila o problémy estónskych investorov na Ukrajine:

„Existuje na Ukrajine spoločnosť, ktorá sa domáhala európskej spravodlivosti, ale nepomohlo jej nič. A nedávno som sa dozvedela o spoločnosti, ktorá sa blížila k veľmi vážnej dohode na Ukrajine, ale prišiel za nimi právnik (nebudem hovoriť, koho zastupoval) a povedal, že sa musí dohoda urýchliť, pretože potrebuje zdieľať časť časť ich zisku “ uviedla estónska prezidentka.

Vysvetlenie viac ako jasné

„A dospela som k záveru: Keď sa teda pýtajú, prečo Ukrajina stále nie je v EÚ, odpoveď je podľa môjho názoru zrejmá.“ Povedala na medzinárodnom fóre v Kyjeve prezidentka Estónska.

Kersti Kaljulaidová zároveň uviedla, že vždy presadzovala členstvo Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska v EÚ.

Hovoriť niečo oligarchom je ako hrach na stenu hádzať

„Mnoho rokov hovorím vašim oligarchom: priblíženie sa k EÚ zvýši hodnotu vašich aktív. Bohužiaľ sa mi nepodarilo sa k nim dostať – a tak využívam príležitosť, aby som to zopakovala ešte raz: Možno sa jedného dňa stane zázrak a oligarchovia túto správu počujú. A až potom sa Ukrajina začne približovať k EÚ “ .

Portál prvnizpravy.cz na záver článku pripomína, „že na konci augusta estónska prezidentka v rozhovore s ukrajinskými novinármi povedala, že radí neinvestovať na Ukrajine. Politička poznamenala, že reforma spravodlivosti v krajine nevykazuje pokrok. Kaljulaidová už predtým povedala, že za na získanie členstva v EÚ má Majdan ďalších dvadsať rokov čo robiť.

Zelanský priznáva: Ani po stretnutí s Bidenom nedostala Ukrajina zelenú na vstup do NATO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info