HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taliansko vyšetruje únos šesťročného chlapca, ktorý ako jediný prežil haváriu lanovky

Záchranári pracujú pri troskách lanovky po havárii / AP

Talianska prokuratúra začala vyšetrovanie po tom, ako šesťročného chlapca, ktorý ako jediný v máji prežil haváriu lanovky v Taliansku, odviedol jeho dedko do Izraela. A to napriek protestom ostatných členov jeho rodiny, informuje Guardian.

Eitan Biran, ktorého rodičia a dvojročný brat zahynuli pri nehode lanovky Stresa-Mottarone 23. mája, bol v centre boja o opatrovníctvo medzi príbuznými v Taliansku a Izraeli.

Rodina si robí prieky

Eitan, ktorého rodičia boli izraelskými štátnymi príslušníkmi s bydliskom v Taliansku, žil pred jeho údajným sobotným únosom so svojou tetou Aya Biran-Nirkoovou v Pavii. Dieťa jej bolo zverené do starostlivosti po tom, ako ho v júni prepustili z nemocnice v Turíne.

Eitanov starý otec z matkinej strany Shmulik Peleg sa po havárii presťahoval do Talianska z Tel Avivu. Podľa správ v talianskej tlači Peleg vzal dieťa v sobotu ráno, ale podľa dohody ho nepriviedol domov. Po vyhlásení poplachu talianska polícia zistila, že Eitan opustil Taliansko na palube súkromného lietadla s Pelegom, ktorý mal pri sebe izraelský pas dieťaťa. Diplomatické zdroje neskôr potvrdili ich príchod do Izraela.

Hrôza u susedov! Rakúšan mumifikoval mŕtvu matku kvôli sociálnym dávkam

Trauma dieťaťa sa môže ešte zväčšiť

Armando Simbari, právnik zastupujúci Biran-Nirkoovú, sa pre médiá vyjadril: „Táto správa je pre všetkých znepokojujúca a vyvoláva veľké obavy. Eitan bol vytrhnutý z rodiny, s ktorou vyrastal, a od lekárov, ktorí stále liečili jeho traumu.“

Pri havárii zahynuli aj Eitanovi prarodičia. Došlo pri tom k prasknutiu oloveného kábla, čo spôsobilo, že  kabína spadla asi 20 metrov do zalesnenej oblasti pod ňou.

„Neľutujem“: Francúz, ktorý dal facku Macronovi dostáva stovky podporných listov

Prežil ako jediný

Pätnásť ľudí nastúpilo na 20-minútovú jazdu lanovkou v meste Stresa pod jazerom Maggiore. Osem zo 14 mŕtvych vrátane šesťročného chlapca bolo talianskych štátnych príslušníkov. Ďalšou obeťou bol iránsky štátny príslušník, ktorý žil v Ríme.

Vyšetrovatelia stále pracujú na objasnení príčin havárie. „Čierna skrinka“ kabíny bola nedávno odstránená z miesta havárie. Očakáva sa, že posúdenie, či informácie obsiahnuté v softvéri naznačujú anomálie v systéme lanovky, budú trvať tri mesiace.

Štrnásť ľudí zo spoločnosti, ktorá vybudovala a udržiavala lanovkový systém, a firmy, ktorá ho spravovala, je predmetom vyšetrovania.

Zamlčaná štatistika úmrtí: Na toto zomierali Nemci najčastejšie. Na COVID-19 zomreli „len“ 4 percentá!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info