HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na Luníku IX bude pápeža vítať kvetmi pomaľovaná stena panelákového domu

V nedeľu 12. septembra 2021 pricestuje na oficiálnu návštevu Rómske sídlisko Luník IX v Košiciach sa pripravuje na návštevu pápeža Františka. / TASR – František Iván

Počas prípravy košického sídliska Luník IX na návštevu pápeža Františka pomaľovali stenu jedného z panelových domov kvetmi.

Za projektom murálnej maľby, ktorej predlohou boli návrhy miestnych detí, stojí spolupráca Saleziánov don Bosca na Luníku IX, košického združenia Street art communication a ETP Slovensko. TASR o tom za saleziánov informoval Rastislav Hamráček.

„Murálna maľba znázorňuje kvety vyrastajúce z puklín budovy. Vyjadrujú krásu a húževnatosť, ktorá je schopná presadiť sa i v neľahkých podmienkach,“ uviedol spoluautor myšlienky Michal Žák s tým, že maľba „vyzdvihuje ľudskú hodnotu a krásu bez ohľadu na to, v akých podmienkach žije“.

Dielo má tiež reagovať na myšlienky pápeža Františka, ktorý svoju pozornosť často smeruje na miesta, kde žijú núdzni. Návrh kvetov vychádza podľa Hamráčkových slov z intenzívnej niekoľkotýždňovej spolupráce s miestnymi rómskymi deťmi, ktoré kresby vytvorili na výtvarnom workshope.

Projekt financoval magistrát mesta Košice.

Karol Lovaš: „Pútnik v chorej krajine“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info