Taliban pozval Rusko, Čínu a ďalších na slávnostné oznámenie novej vlády
07 | 09 | 2021 I Ivan Mihale

Taliban, ktorý sa ujal moci v Afganistane, pozval niekoľko krajín vrátane Ruska, aby sa zúčastnili na podujatí venovanom oznámeniu zloženia novej afganskej vlády, povedal zástupca skupiny, ktorého meno nebolo zverejnené, pre televíznu stanicu al-Džazíra.


Podľa TASS, ďalej uviedol, že poslali pozvánky Do Turecka, Číny, Ruska, Iránu, Pakistanu a Kataru, aby sa zúčastnili na slávnostnom oznámení (zloženia novej afganskej) vlády. Tiež poznamenal, že potrebné postupy na oznámenie zloženia nového kabinetu už boli ukončené a Taliban vytvorí "režim, ktorý prijme globálne spoločenstvo a afganský ľud".

Taliban by potešila návšteva Merkelovej
Militantné hnutie Taliban, ktoré v polovici augusta ovládlo Afganistan, by sa potešilo návšteve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. V rozhovore pre nemecký denník Bild, ktorý bol zverejnený v pondelok, to povedal hovorca Talibanu Zabihulláh... Čítať ďalej
06 | 09 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR


Po tom, čo USA oznámili úplne stiahnutie jednotiek v Afganistane,  Taliban začal ofenzívu proti afganským vládnym silám. 15. augusta sa militanti Talibanu dostali do Kábulu bez akéhokoľvek odporu a v priebehu niekoľkých hodín zaviedli plnú kontrolu nad hlavným mestom krajiny. Afganský prezident Ašraf Ghaní oznámil, že odstúpil, aby zabránil akémukoľvek krviprelievaniu, a následne utiekol z krajiny.

TASS taktiež uvádza, že Rusko sa s radosťou zúčastní na ceremónii pri príležitosti oznámenia novej afganskej vlády, ak bude inkluzívna. Povedal to v pondelok novinárom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

V Moskve a Minsku majú scenáre proti suverenite Poľska, tvrdí premiér Morawiecki
V Moskve a Minsku sú rozpísané scenáre, ktoré ohrozujú suverenitu Poľska. Vyhlásil to počas pondelkovej rozpravy v poľskom parlamente premiér Mateusz Morawiecki, píše agentúra PAP. Čítať ďalej
06 | 09 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.