HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

GP Žilinka sa nenechal zastrašiť a tvrdo skritizoval Čaputovú, médiá a politikov

kapitán
MIMORIADNA SPRÁVA

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na tlačovej besede povedal, že sa nenechá zastrašiť. Skritizoval prezidentku Čaputovú, médiá a politikov, ktorí sa vyjadrujú bez znalosti veci a neodborne. Denník N a portál Aktuality.sk nevpustili.

Denník N a Aktuality na tlačovú besedu generálneho prokurátora nepustili.

Maroš Žilinka na nej hovorí, že prokuratúra o zrušení obvinení informovala korektne. „Politici sa absolútne nekorektným spôsobom začali navážať do generálnej prokuratúry a začali vyzývať generálneho prokurátora, aby predstúpil verejne,“ skritizoval.

Odkaz Čaputovej a médiám

Maroš Žilinka povedal, že on neskladal sľub generálneho prokurátora „za očistu spoločnosti a za boj proti oligarchom“. Sľub vraj skladal na to, že je verný Slovenskej republike a bude si ctiť zákony. Tvrdí, že sa nikdy nebude podriaďovať víziám “kvázispravodlivosti” a nenechá sa tlačiť do žiadnych rozhodnutí.

“Nenechám sa zastrašovať, ani takým spôsobom, že mi rozsypávajú pred rodinným domom klince s cieľom zastrašiť mňa, aj moju rodinu. Ja som už toto zažil a som pomerne odolný voči takýmto tlakom.”

„Poznáte obsah uznesenia? Poznáte skutkové okolnosti? Ak niečo naštrbuje vieru v spravodlivosť, tak sú to takéto nekompetentné vyjadrenia politikov. Niekedy si prisvojujú výsledky orgánov činných v trestnom konaní, keď im to vyhovuje, niekedy nás hania,” hovorí na tlačovke Žilinka.

Generálny prokurátor kritizuje aj prezidentku Čaputovú. Podľa neho sa aj ona vyjadrovala bez znalosti spisu. “Odmietam takéto vyjadrenia, ktoré v občanoch vyvolávajú neistotu.”

GP SR Žilinka podal návrh na disciplinárne stíhanie Lipšica

Nie je nikomu zaviazaný

“Som generálny prokurátor, zodpovedám za dodržiavanie zákonnosti a ochranu práv. Budem to vždy robiť, a ak by mi to nebolo umožnené, nech sa páči, nemusím tu byť. Odmietam akékoľvek ohováranie, že ten alebo onen si zariadil rozhodnutie, ktoré bolo vydané pred dvoma dňami. Bol som zvolený 132 hlasmi, prierezom zľava doprava, ja nie som nikomu zaviazaný, nie som nikoho vazal.“

„Ja s nikým z politikov nekomunikujem mimo profesionálneho rámca,” tvrdí Žilinka. “Generálny prokurátor tu nie je ani pre politikov, ani pre médiá, ani woodoo bábika, do ktorej budete pichať.”

Maroš Žilinka hovorí, že ak by teraz poslanci zrušili paragraf 363, považoval by za mocenský zásah. Jeho funkciu obhajuje. „Takéto veci, ak nebude systém možnosti zrušenia právoplatných rozhodnutí, máme rešpektovať? Z generálneho prokurátora by sa stal štatista, ktorý bude mať auto, služobný telefón a sekretárku.“

Hovorí, že v roku 2021 bolo 48 návrhov obvinených a podľa paragrafu 363 bolo zrušených 9 vecí. To podľa neho neznamená, že sa hromadne zastavujú trestné stíhania. Zlyhania sú podľa neho často fatálne a vady nie je možné odstrániť.

Maroš Žilinka: Osamotený vojak v boji proti Lipšicovi, údernej pästi režimu šialenca z Trnavy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info