HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

NEZABÚDAJME: 1. september 1939, bol deň keď vypukla 2. svetová vojna. Útočilo fašistické Nemecko

2. sv. vojna / Ilustračný obrázok © Shutterstock

Pred 82 rokmi fašistické Nemecko zaútočilo na Poľsko. Dôvodom na útok, mal byť útok na nemecký vysielač v Gliwiciach. Deň predtým 31.augusta večer, napadli toto retranslačné zariadenie nacisti v prestrojení za poľských vojakov.  

Dňa 1. septembra 1939 začala nemecká školská loď Schleswig-Holstein paľbu na poľskú pevnosť Westerplatte v Gdansku (Danzig). Hneď nato hlavný predstaviteľ NSDAP v meste Albert Forster oznámil spojenie mesta s Veľkonemeckou ríšou. Začalo sa zatýkanie poľskej inteligencie, kňazov a učiteľov. Nemecká Luftwaffe medzitým útočila na Varšavu, Katovice a Krakov.

Samotná vojna však v podstate vypukla až o dva dni neskôr, keď Nemecku vyhlásili vojnu Veľká Británia a Francúzsko.

Britská a francúzska vláda začali totiž okamžite 1.septembra 1939 pracovať na nótach, ktoré od Berlína požadovali okamžité stiahnutie nemeckých síl z Poľska. Britská vláda rovnako žiadala o uistenie, že agresia proti Poľsku bude zastavená a nemecké jednotky sa z krajiny stiahnu. Ak by takéto záruky nedostala, mala britská vláda v úmysle splniť svoje záväzky voči Poľsku, čo sa rovnalo vyhláseniu vojny Nemecku.

Putin vyzval odsúdiť rozdelenie Československa Mníchovskou dohodou

Hitler bol presvedčený, že Veľká Británia a Francúzsko sa nakoniec stiahnu a Poľsku nepomôžu. Keďže Chamberlain ani Daladier hneď 1. septembra nevyhlásil Nemecku vojnu. Dôvodom bol fakt, že Britov požiadali Francúzi, aby vyhlásenie vojny pozdržali z dôvodu prebiehajúcej francúzskej mobilizácie.

Francúzi totiž očakávali zo strany Nemcov podobný útok, ako v tom čase prebiehal na Poľsko, a preto chceli dokončiť obsadenie Maginotovej línie. Na druhej strane ani Francúzsko, ani Veľká Británia v tom momente žiadnu okamžitú vojenskú pomoc Poľsku neplánovali, a čas tak pre nich, na rozdiel od Poliakov, nehral až takú zásadnú úlohu.

V novodobých pamätných dňoch sa ale 1.september 1939 nijako významne nepripomína a každoročne sa prejde akýmsi mlčaním. V západnom svete sa však čoraz častejšie pripomína pamiatka obetí nacistických a stalinských represií a táto udalosť pripadla na 23. augusta, teda v deň, keď bol podpísaný pakt Ribbentrop – Molotov.

„Sovietsky zväz nenapadlo Nemecko, ale hitlerovská Európska únia“, tvrdí ruský plukovník vo výslužbe

Novodobí prepisovači dejín totiž tvrdia, že toto by mal byť relevantný moment pre vznik druhej svetovej vojny a snažia sa hodiť vinu najmä na Sovietsky zväz. V najnovších článkoch moderní politici západného typu veľmi radi citujú, že  „Práve 23. augusta roku 1939 otvorila dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom bránu k druhej svetovej vojne a všetkým druhom totalitného násilia od nútenej migrácie cez otrockú prácu a vojnové zločiny až po genocídu, ktorá nemá vo svetových dejinách obdobu – holokaust.“

Hoci dohodu podpísali 23. augusta 1939 v Moskve ministri zahraničných vecí nacistického Nemecka a Sovietskeho zväzu Joachim von Ribbentrop a Viačeslav Molotov, v skutočnosti ju zosnoval Hitler so Stalinom. Dokument hovoril o vzájomnom nenapadnutí sa týchto mocností po dobu desiatich rokov, obsahoval dohodu o konzultáciách, nezapojenia sa do zoskupení nepriateľských druhej strane a ochotu riešiť sporné otázky arbitrážou.

Samotný pakt o neútočení nebol zďaleka taký podlý a potupný ako prísne tajný štvorbodový dodatočný protokol, v ktorom si obidve mocnosti rozdelili sféry vplyvu vo východnej Európe. Jeho existenciu Sovietsky zväz desaťročia popieral a oficiálne bola priznaná až v roku 1989, teda v časoch Gorbačovovej perestrojky.

Deväť dní po podpísaní paktu Ribbentrop – Molotov napadlo Nemecko 1. septembra 1939 Poľsko. Začala sa druhá svetová vojna, najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva. O necelé tri týždne neskôr – 17. septembra – podnikol Sovietsky zväz inváziu do Poľska. Nasledovalo jeho historicky štvrté delenie a Poľsko ako štát prestal fakticky existovať.

Poslanci pred 81 rokmi vyhoveli Hitlerovi a vyhlásili samostatný Slovenský štát

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info