HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dialóg s Talibanom neznamená jeho uznanie, vyhlásil Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) počas regionálneho summitu v Bagdade v sobotu 28. augusta 2021. FOTO TASR (AP)

Diskusie, ktoré Francúzsko vedie s predstavieľmi Talibanu o evakuácii ľudí z Afganistanu, neznamenajú uznanie tohto islamistického hnutia za novú vládu v krajine. Vyhlásil to v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala agentúra AFP.

„V Afganistane musíme vykonať operácie – evakuácie. Taliban je ten, kto má všetko pod kontrolou… musíme tieto diskusie viesť z praktického hľadiska. To neznamená, že dôjde k uznaniu. Máme stanovené podmienky,“ povedal Macron počas návštevy Iraku.

Macron ešte v sobotu poznamenal, že Francúzsko prostredníctvom Kataru rokuje s Talibanom o ochrane ohrozených Afgancov. Evakuácie sú plánované spoločne s Katarom a môžu zahŕňať leteckú prepravu, uviedol Macron s tým, že Francúzsko od 17. augusta evakuovalo z Afganistanu 2834 ľudí.

Bojovníci Talibanu 15. augusta bez boja obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, ktorú dve desaťročia vojensky podporovali Spojené štáty a Severoatlantická aliancia.

Taliban rozoslal ľuďom 16 prikázaní. Nastupuje mravnostná polícia, ženy majú byť zatvorené doma

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info