HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Afgancom na poľsko-bieloruských hraniciach sa zhoršil zdravotný stav, varujú aktivisti

Migranti po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v dedine Usnarz Gorny 19. augusta 2021. / TASR/AP

Poľskí ľudskoprávni aktivisti vyjadrili obavy nad zdravotným stavom skupiny Afgancov, ktorí uviazli na poľsko-bieloruských hraniciach v dôsledku politických sporov medzi Poľskom a Lotyšskom na jednej strane a Bieloruskom na strane druhej. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

„Mnoho z nich sa sťažuje na horúčku, vracanie či hnačku,“ uviedla Kalina Czwarnogová, hovorkyňa humanitarnej organizácie Ocalenie (Spása).

Ako uvádza DPA, podľa Czwarnogovej poľská pohraničná stráž zabránila sanitke k prístupe k týmto ľuďom, ktorí podľa aktivistov tvorí 32 Afgancov. Tí sa už takmer tri týždne nachádzajú v lese neďaleko dediny Usnarz Górny dúfajúc, že sa dostanú do EÚ. Uviazli tam však po tom, ako Poľsko pre migrantov uzavrelo  hranicu s Bieloruskom, na ktorej teraz okrem pohraničnej stráže hliadkujú aj vojaci a polícia.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ. Odvtedy krajiny so spoločnými hranicami s Bieloruskom, najmä Litva, zaznamenávajú dramatický nárast počtu migrantov. Aj na Poľsko sa v poslednom čase zvýšil tlak, pričom tamojšia vláda dlhodobo uplatňuje voči utečencom reštriktívnu politiku.

Turecko sa chystá uznať Taliban za oficiálnu vládu Afganistanu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info