HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko: Šéfa ústavu nadzvukových technológií obvinili z velezrady

Ilustračný obrázok príslušníka Ruskej federálnej bezpečnostnej služby FSB / TASS

Ruské úrady zatkli vo štvrtok pre obvinenia z velezrady šéfa výskumného ústavu pre nadzvukové technológie. S odvolaním sa na správy ruských médií o tom informovala agentúra AFP.

Nemenované zdroje z prostredia ruských bezpečnostných síl informovali, že Alexandra Kuranova zadržala ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). Zatknutie potvrdila aj tlačová služba príslušného okresného súdu v Moskve.

Kuranov (73) je obvinený z poskytovania „tajných informácií“ súvisiacich s jeho výskumom „zahraničnému občanovi“. Bližšie podrobnosti súvisiace s jeho prípadom úrady zverejniť neplánujú, uviedla agentúra RIA Novosti.

Rusi nacvičovali reakciu na Taliban v Tadžikistane, použili aj nové zbrane

Okolnosti káuz týkajúcich sa velezrady, za ktoré hrozí v prípade usvedčenia 12 až 20-ročné väzenie, sú v Rusku obvykle utajované, pripomína AFP.

Alexandr Kuranov je šéfom petrohradského inštitútu zameraného na výskum a vývoj nadzvukových systémov. Podľa biografie, ktorú má zverejnenú na webstránke tohto ústavu, je autorom vyše 120 vedeckých prác a vedie výskum v oblasti nadzvukových technológií. Na webstránke sa tiež píše, že je aktívny aj v medzinárodných organizáciách a pracuje aj na objednávku mnohých krajín sveta.

Rusko v júli úspešne otestovalo novú hypersonickú strelu Zirkon, údajne dosahujúcu sedemkrát vyššiu rýchlosť ako zvuk, pripomína AFP. Či zadržaný Kuranov pracoval aj na vývoji takýchto striel, nie je známe.

Rusko ovládlo vzdušný priestor, rakety Zirkon začne sériovo dodávať pozemným a námorným silám (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info