HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Juraj Blanár: Vláda SR má vo vzťahu k Matici slovenskej veľmi blízko k vláde uhorskej

Blanár k výročiu Hurbana. Reprofoto FB (@Juraj Blanár)

„Matica slovenská neoslavuje, ale živorí.“ Upozorňuje politik Juraj Blanár v súvislosti so 158. výročím Matice slovenskej. Uhorskej vláde sa maticu podarilo zakázať a tá naša súčasná má k tomu veľmi blízko.

„Práve má svoje významné výročie najstaršia kultúrna inštitúcia Slovákov. Tých, ktorí boli v 19. storočí pod neustálym tlakom maďarizácie, odnárodňovania a upierania vzdelávania detí v rodnom jazyku.“ Pripomína v statuse na sociálnej sieti Juraj Blanár.

Reprofoto FB (@Juraj Blanár)
Podarí sa Hegerovej vláde to, čo nedokázala uhorská?

„Uhorskej vláde sa napokon podarilo zakázať Maticu slovenskú a dnešná vláda má k tomu rovnako blízko.“

Finančná likvidácia

„Robí to však prostredníctvom financií. O viac ako 400 tisíc eur jej v tomto roku znížila rozpočet a ja sa obávam, že v tejto systematickej likvidácii bude pokračovať.“ Varuje Juraj Blanár.

„Aj maďarizačné vládne orgány spred stopäťdesiatich rokov by sa od súčasnej ministerky kultúry z OĽANO mohli učiť ako zlikvidovať dôležitú kultúrnu inštitúciu Slovákov.“ Výstižne pripomína politik.

Maticu potrebujú iba pred voľbami

„Matica slovenská patrí do našej histórie a naši predkovia si ju nedali, ochránili ju a hoci bola úradmi zakazovaná, jej myšlienky žili medzi ľuďmi ďalej. A čakali, kým sa budú môcť opäť postaviť za inštitúciu, ktorá vznikla na počesť tisíceho výročia príchodu poslov slova Cyrila a Metoda na naše územie!“ V skratke pripomína to, čo je zjavne neznáme súčasnej vláde Juraj Blanár na sociálnej sieti.

(Medzititulky red. HD.)

Juraj Blanár: Koalícia trestá Slovákov za iný názor, Matici berie, Csemadoku dáva

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info