HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Eduard Chmelár: „To, do čoho sa rútime, je čisté peklo. Zastavme to, kým je čas.“

Eduard Chmelár

„Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu. Takto sa ďalej nedá pokračovať. Inak davové šialenstvo, ľudská hlúposť a zákernosť manipulátorov zničia Slovensko, zvalcujú porozumenie, umlčia rozvahu a udusia múdrosť. V spore o to, kam sme sa dostali, niet nevinných, Niet dôvodu pre povýšenosť, niet času na pozičné hry, tento štát je v ohrození.“ Eduard Chmelár

Komentár Eduarda Chmelára zverejnený v českom časopise Argument poukazuje, pripomína a varovne dvíha prst. Na prahu občianskej vojny, ku ktorej podľa Chmelára je Slovensko čoraz bližšie je nebezpečné nepočúvať, nepoužívať racionálne argumenty a nehľadať pravdu a zakaždým prilievať olej do ohňa. „Za najdôležitejšie zo všetkého dnes považujem, aby sme si uvedomili, ako a prečo sme sa dostali do tohto bodu, aby sme sa začali počúvať a prestali sa navzájom urážať,“ píše Eduard Chmelár.

Morálne bahno, v ktorom sme uviazli, sme si vytvárali a prehlbovali dlhé roky

Chmelár sa obáva, že v súčasnosti je len veľmi málo ľudí, ktorí sú ochotní a schopní mať na zreteli záujmy celej slovenskej spoločnosti. „Toto morálne bahno, v ktorom sme uviazli, sme si vytvárali a prehlbovali dlhé roky,“ píše Chmelár. Poukazuje na tri desaťročia trvajúci rozklad spoločnosti, klamstvá a podvody vládnej moci, ktoré sa páchali na ľuďoch. Nadávky primitívnych malomeštiakov, ktorí podľa Chmelára nadávajú národu odchovanému na reality show, vyústil do bublín, v ktorých sú jedni slniečkári, iní dezoláti.

Epidémia strachu je o polarizácii názorov, manipulatívnych informáciách a útokoch za iný názor

Generácia, ktorá už neverí ničomu a preto je náchylná uveriť čomukoľvek

„Súčasná pandemická kríza je v prvom rade krízou nedôvery. Vláda neurobila takmer nič pre to, aby ľudí získala na svoju stranu. Naopak, vládni politici a médiá mrhali časom na to, aby týmto ľuďom vyčítali ich zaostalosť a nevzdelanosť. Odháňali ich od seba, bagatelizovali ich obavy, nebrali ich vážne,“ vysvetľuje Chmelár.

V komentári pre Argument Chmelár poukazuje na zodpovednosť politikov a vysvetľuje, prečo nemôže byť zodpovedný dezorientovaný ľud. Zdôrazňuje, že štát akoby stratil svoje vedenie a každý bojuje za seba, za svoju stranu, za svoj osobný imidž, za svoje čiastkové záujmy. A upozorňuje, že nikomu nezáleží na štáte. „Jedným z najväčších sebaklamov más je ilúzia, že vláda nás chce zbaviť slobody a opozícia nás bráni. Cynická mocenská hra s emóciami davu. Aj populizmus má svoje hranice a nemôže byť bezbrehý. Politika bez hodnôt jednou rukou dáva to, čo druhou zoberie a ešte pritlačí k zemi,“ píše.

Bidermanova tabuľka donucovania: Už v 50-tych rokoch mali návod ako zlomiť človeka. To dnes aplikujú pod rúškom Covidu!

To, do čoho sa rútime, je čisté peklo

Rôzne názory podľa Chmelára nemôžu rozdeliť a rozoštvať natoľko, že sú ohrozené základné funkcie štátu. „Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu, ktorá nielenže uzná kvality a záujmy všetkých súčastí slovenského verejného života, ale naformuluje aj štátnu doktrínu druhej republiky. Potrebujeme štátnikov, ktorí budú ľudí viesť, a nie unášať sa ich najnižšími pudmi. Štátnikov, ktorí v nich budú podporovať to najlepšie, čo v nich je, a nie posilňovať ich predsudky a fóbie,“ vysvetľuje profesor Chmelár.

„Táto civilizácia, táto kultúra a jej filozofia sa začala dialógom. Bez dialógu niet poznania a žiadna pravda nie je pevná bez jej potvrdenia v dialógu. To, do čoho sa rútime, je čisté peklo. Zastavme to, kým je čas,“ dodáva Chmelár v komentári, ktorý si môžete prečítať v plnom znení tu.

Miliardári bohatnú, zato chudoby a hladu je čoraz viac (Vladimír Malyšev)

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info