HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zomrel bývalý poslanec NR SR a vodohospodár Július Binder

Na snímke bývalý generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š. p., Július Binder. Bratislava 22. októbra 2012. / TASR - Štefan Puškáš

Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel v pondelok (26. 7.) bývalý vodohospodár, projektant, manažér a poslanec Národnej rady (NR) SR Július Binder.

Zohral významnú úlohu pri výstavbe a dokončení Vodného diela Gabčíkovo. Informuje o tom Vodohospodárska výstavba na svojej webstránke. Na jeho úmrtie upozornila TV Joj.

Július Binder sa narodil 12. septembra 1931 v Bernolákove. Vyštudoval odbor hydrotechnické stavby na Fakulte inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita, STU) v Bratislave. Od januára 1991 do konca januára 1998 bol riaditeľom štátneho podniku Vodohospodárskej výstavby Bratislava.

Podieľal sa na projektovaní vodohospodárskych diel a hydrotechnických stavieb. Bol pri návrhu a realizácii Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Inicioval a bezprostredne riadil uvedenie Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky.

Mal rozhodujúci podiel na vyriešení ochrany podzemných vôd na Žitnom ostrove pred ropnými derivátmi. Vydal niekoľko odborných knižných publikácií. Vo volebnom období 1998 – 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Bol nositeľom viacerých vyznamenaní.

Vladimír Mečiar sa nečakane vyjadril k súčasnej situácii! „Practe sa!“ odkazuje Mikulcovi a Naďovi.   

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info