HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Tunisku prepukli masové protipandemické demonštrácie. Prezident už odvolal vládu a rozpustil parlament

Demonštranti protestujú pred príslušníkmi polície v Tunise v nedeľu 25. júla 2021. / TASR/AP

Tuniský prezident v nedeľu večer oznámil, že odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Jeho krok prichádza po dlhšom období patovej situácie medzi prezidentom, premiérom a parlamentom.

Prezident tvrdí, že pre odvolanie premiéra Mašíšího a pozastavenie činnosti parlamentu sa rozhodol na základe článku 80. ústavy, ale aj pod tlakom masových protestov vo viacerých tuniských mestách, kde predtým tisíce ľudí obvinili vládu z nečinnosti v boji proti koronavírusovej pandémii a požadovali rozpustenie parlamentu.

Situáciu ešte zhoršila pandémia nového koronavírusu. Účastníci protestov, ktoré sa obnovili v januári, kritizujú nárast nezamestnanosti, chudoby a korupciu, ako i neschopnosť vlády v súvislosti s vysokým počtom infikovaných i obetí.

Vladimír Mečiar sa nečakane vyjadril k súčasnej situácii! „Practe sa!“ odkazuje Mikulcovi a Naďovi.   

Predsedu tuniského parlamentu a šéfa Strany obnovy (an-Nahda) Rášida Ghannúšího armáda nevpustila v pondelok do budovy zákonodarného zboru, informovala agentúra AFP.

Šéf najväčšej parlamentnej strany sa do budovy pokúsil vstúpiť niekoľko hodín po tom, čo prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť zákonodarného zboru. Strana an-Nahda tento krok označila za „štátny prevrat“.

Po tom, čo Ghannúšího nevpustila armáda do parlamentu, uskutočnil pred budovou protest v sede, píše AFP s odvolaním sa na svojich fotoreportérov.

V pondelok sa pred parlamentom zhromaždili aj stovky stúpencov prezidenta Saída. Skandovali heslá proti strane an-Nahda a bránili jej prívržencom v prístupe k budove. Dva znepriatelené tábory po sebe hádzali kamene a fľaše.

Povinné očkovanie odmieta až 61,9% občanov Slovenska

Tuniský prezident Kajs Saíd odvolal v pondelok z funkcií ministra obrany a úradujúcu ministerku spravodlivosti. Urobil tak deň po tom, ako odvolal z funkcie premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Podľa agentúry AFP tým uvrhol krajinu do ústavnej krízy uprostred pandémie koronavírusu.

Vládnuca Strana obnovy označila tento prezidentov krok za štátny prevrat, iní jeho odporcovia hovoria o „útoku na demokraciu“.

Demonštrácie odporcov i priaznivcov vlády v Tunise pokračovali aj v pondelok, pričom ich sprevádzajú aj násilnosti.

Obavy zo situácie vyjadrilo aj medzinárodné spoločenstvo. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken telefonicky hovoril so Saídom a vyzval ho, aby „udržiaval otvorený dialóg so všetkými politickými aktérmi a tuniským ľudom“.

CDC sťahuje testovací protokol PCR testov. Skutočne to bol jeden veľký podvod a celá pandémia bola iba fraška? (Mike Adams)

Európska únia vyzvala „všetkých tuniských aktérov, aby rešpektovali ústavu, inštitúcie a vládu zákona“.

„Tiež ich vyzývame, aby zostali pokojní a aby sa v záujme zachovania stability krajiny vyhýbali akémukoľvek použitiu násilia,“ uviedol hovorca EÚ.

Šéf Ligy arabských štátov (LAŠ) Ahmad Abúl Gheit v telefonáte s tuniským ministrom zahraničných vecí vyjadril „úplnú podporu tuniskému ľudu“. Vyjadril nádej, že Tunisko „sa rýchlo prehupne zo súčasnej turbulentnej fázy do fázy obnovy stability“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko sleduje vývoj v Tunisku. „Dúfame, že nič neohrozí stabilitu a bezpečnosť obyvateľov tejto krajiny,“ poznamenal.

Šokujúce VIDEÁ z protestov. Takto sa bijú za svoje práva v zahraničí, kým u nás je to ako v rozprávke

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info