HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Washington musí prestať s „démonizáciou Číny“, vyzýva Peking

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Peking v pondelok vyzval vládu prezidenta Joe Bidena, aby prestala s jeho „démonizovaním“ a zmenila svoju politiku voči Číne.

„Vyzývame USA, aby zmenili svoj veľmi scestný spôsob myslenia a nebezpečnú politiku,“ uviedlo v pondelok čínske ministrstvo zahraničných vecí pri príležitosti stretnutia svojho námestníka Sie Fenga s námestníčkou šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanovou vo východočínskom meste Tchien-ťin.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú podľa čínskeho ministerstva „v slepej uličke“. Rezort varoval pred „vážnymi problémami“ vo vzájomných vzťahoch, pretože „Američania považujú Čínu za imaginárneho nepriateľa“. Démonizáciou Číny sa Spojené štáty možno pokúšajú preniesť zodpovednosť za vlastné štrukturálne problémy na Peking, konštatoval čínsky rezort.

Čína už hliadkuje na Červenej planéte (VIDEO)

Shermanová je na návšteve Číny v rámci viacdňovej cesty po Ázie. Po osobitnom vyslancovi americkej vlády pre klimatické otázky Johnovi Kerrym je druhým vysoko postaveným zástupcom USA, ktorý pricestoval do Číny po nástupe prezidenta Joe Bidena k moci. Jej návšteva v hlavnom meste Peking sa neplánuje. Počas svojho dvojdňového pobytu sa stretne aj čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im.

Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú mimoriadne napäté. USA obviňujú Čínu okrem iného z represií voči Ujgurom a ďalším moslimským menšinám v provincii Sin-ťiang. Napätie ešte viac zvýšilo najnovšie obvinenie USA, že Čína je zodpovedná za rozsiahly hackerský útok na americkú softvérovú spoločnosť Microsoft. Peking označil tieto obvinenia ako politicky motivované a „vymyslené“.

Čína zahladila stopy úniku covidu z laboratória, tvrdí Trump

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info