HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo väzbe zomrel muž podozrivý z pokusu o atentát na dočasného prezidenta Mali

Muž drží národnú vlajku počas osláv v uliciach malijského mesta Bamako 18. augusta 2020. / TASR (AP)

Necelý týždeň po pokuse o útok nožom na dočasného malijského prezidenta Assimiho Goitu zomrel údajný páchateľ tohto činu vo väzbe. Informovala o tom v nedeľu večer agentúra AFP s odvolaním sa na vládu Mali.

Podľa nej sa zdravie muža po jeho zatknutí „zhoršilo“. Podozrivému bolo poskytnuté lekárske ošetrenie, ale „bohužiaľ zomrel“. Na zistenie príčiny smrti bola nariadená pitva.

K pokusu o útok nožom došlo v utorok vo veľkej mešite v hlavnom meste Bamako, kde sa práve skončili obrady súvisiace s moslimským sviatkom íd al-adhá. Goita prežil incident bez zranení; v televíznom príhovore odvysielanom krátko po útoku pokus o atentát bagatelizoval a konštatoval, že vždy sa nájdu nespokojní ľudia, ktorí chcú „vyvolať nestabilitu“.

USA v noci ticho vykĺzli z Afganistanu, 20 rokov tu vlastne nemali žiaden plán (Bradley  Blankenship)

Mali sa snaží potlačiť džihádistické povstanie, ktoré vypuklo na severe krajiny v roku 2012 a odvtedy sa rozšírilo aj do susedných štátov Burkiny Faso a Nigeru.

Mali bolo v priebehu necelého roka dejiskom dvoch štátnych prevratov. Obidva — puč z augusta minulého roku i z mája — viedli tí istí armádni plukovníci na čele s 37-ročným Goitom, ktorý sa v máji stal prezidentom na prechodné obdobie.

Goita a nová vláda, ktorú vymenovala vojenská junta, ubezpečujú, že po voľbách vypísaných na február budúceho roku odovzdajú kontrolu nad krajinou civilným predstaviteľom.

USA by mali „dôrazne zvážiť“ výcvik taiwanských partizánov proti „čínskej invázii“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info