HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Policajný prezident Kovařík sa vyhovára. Za zmarenú akciu môže sama Santusová!  

FOTO TASR - Jakub Kotian

Kovařík povedal, že k danej situácii nemuselo dôjsť, ak by vyšetrovateľka ÚIS postupovala podľa interných predpisov. O vykonávaní zadržiavacích úkonov nebol informovaný nikto z jej nadriadených, a preto bolo podľa neho potrebné preveriť nasadenie zásahovej jednotky. Krajský prokurátor Remeta však už minule potvrdil, že tento postup PP bol vysoko neštandardný.

Nedostatočné vysvetlenie Kovaříka

V uplynulom týždni už na podobné slová policajného prezidenta reagoval krajský prokurátor R. Remeta a povedal, že takýto postup policajného prezidenta je vysoko neštandardný. Kovařík napriek tomu teraz opäť zopakoval svoje nedostatočné vysvetlenie. To priniesla Tlačová agentúra SR.

Ak by vyšetrovateľka špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) postupovala tak, ako jej to ukladajú interné predpisy, k danej situácii nemuselo vôbec dôjsť. Toto vyhlásil policajný prezident Peter Kovařík. Reagoval tak na tohto-týždňové úkony ÚIS v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš a pozastavenie činnosti Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS. Ten prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry.

Potreboval som preveriť postup!

ÚIS vykonával tento týždeň úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. Dôvodom má byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch.

Kovařík tvrdí, že o vykonávaní zadržiavacích úkonov nebol informovaný nikto z jej nadriadených, a preto bolo potrebné preveriť nasadenie zásahovej jednotky v teréne. „Je absolútne neprípustné, aby nasadenie takejto zásahovej jednotky schvaľoval funkcionár na najnižšej úrovni riadenia, ktorý na to nemá oprávnenie, a vedúca špecializovaného tímu túto skutočnosť vedela. Pohyb ozbrojenej jednotky v teréne bolo preto potrebné okamžite preveriť, nie je prípustné, aby v takej závažnej veci panovala svojvôľa vyšetrovateľov,“ uviedol policajný šéf.

Zásah bol prerušený na 40 minút

„Zásah bol prerušený mojím rozhodnutím po konzultácii s dočasne povereným riaditeľom ÚIS do času, kým neboli zistené všetky okolnosti vyžiadania a nasadenia zásahovej jednotky ÚHCP Sobrance,“ skonštatoval ešte Kovařík. Súčasne s rozhodnutím o prerušení zásahu bol podľa jeho slov vydaný pokyn, aby zásahová jednotka strážila v tom čase už zadržanú osobu a zostala pred objektmi až do rozhodnutia o zákonnosti zásahu.

„Celý postup bol preverený operatívne, do 40 minút. Prerušenie zásahu sa navyše týkalo len činnosti zásahovej jednotky, nie činnosti tímu, inšpekcie a iných podporných jednotiek,“ deklaroval prezident Policajného zboru.

Následne bola odvolaná Santusová z prípadu úplne

Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz pozastavil vo štvrtok (22. 7.) činnosť Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA. Dôvodom sú pochybnosti o objektivite a nestrannosti vykonávaných úkonov. Činnosť tímu pozastavená nie je.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info