HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Až 86% pracujúcich Islandu môže prejsť na štvordňový týždeň

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Výsledky niekoľkoročného pokusu ukázali, že práca iba štyri dni v týždni dokázala zvýšiť produktivitu a zlepšila pohodu ľudí. Vďaka čomu i ich platy mohli zostať na rovnakej úrovni. Uviedol Mir24.tv.

Island zhrnul výsledky najväčšieho svetového skúšobného projektu na zavedenie štvordňového pracovného týždňa. Podľa spravodajstva BBC bol pokus „ohromne úspešný“.

Menej práce za rovnakú odmenu

Experiment trval od roku 2015 do roku 2019. Zúčastnilo sa ho viac ako 1% z celkovej populácie v produktívnom veku krajiny. Celkovo 2 500 ľudí. Pracovníci mali skrátení pracovný čas na 35 až 36 hodín týždenne. Zatiaľ čo mzdy zostali na rovnakej úrovni.

Je povzbudivé, že štvordňový týždeň pokusne zaviedli v rôznych oblastiach. Nielen v kanceláriách, ale aj v školách a tiež nemocniciach. Výsledky ukázali, že vďaka tomuto kroku sa zvýšila produktivita práce a zlepšila sa i osobná pohoda ľudí.

Rozhovor otecka s dcérou v krajine, ktorej vládne propaganda mainstreamu

Miestne odbory sa preto rozhodli prepracovať pracovnú schému. Po novom až 86% pracujúcich obyvateľov Islandu prešlo na kratší pracovný týždeň. Alebo naň budú mať nárok v blízkej budúcnosti.

Zníženie rizika pracovného vyhorenia

Samotní účastníci pokusu uviedli, že im zostalo viac času pre rodinu, záľuby či domáce práce. Konečne tiež dosiahli prijateľnejšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Zároveň cítia menšie riziko vyhorenia.

Skrátený týždeň skúšajú i ďalšie krajiny

Podobné experimenty už uskutočňujú aj ďalšie krajiny. Napríklad v Španielsku, kde si to ale čiastočne vyžiadala aj pandémia koronavírusu. Ďalej aj Nový Zéland.

V Grécku spôsobil projekt zavedenia štvordňového pracovného týždňa masívne protesty. Vznikli potom, ako zamestnávatelia požadovali za skrátený týždeň naopak dlhší pracovný deň. Miestne odbory preto vyjadrili obavy, že zamestnávatelia začnú nový zákon využívať vo svoj prospech. A pracovníkov budú znova zneužívať, len novým spôsobom.

Veľké finále majstrovstiev Slovenska v alibistickom farizejstve (Ivan Brožík)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info