HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Poľsku začne od nového školského roku „morálna výučba“ dievčat. Poliaci protestujú

Ilustračné foto: TASR - Jakub Kotian

Od nového školského roka začnú v poľských školách povinne vychovávať dievčatá k morálnej čistote a cnosti. Kvôli bizarnému nariadeniu ministra školstva Przemyslawa Czarneka sa v pondelok konali protesty v rôznych poľských mestách, informujú Novinky.

Czarnek, ktorý neskôr stál aj na čele tamojšieho vojvodstva, je známy svojim intenzívnym ťažením proti sexuálnym menšinám.

Namiesto programovania a cudzích jazykov

Pri obhajobe povinnej výchovy poľských žiačok k mravnosti v liste Nasz Dziennik spolu s ďalšími predstaviteľmi ministerstva varoval, že Poľsko má čo do činenia s „nebezpečným javom“, ktorý sa prejavuje „duchovnou skazenosťou žien“. Tie vraj zasiahla „pýcha, márnivosť, egoizmus“, a čo horšie, „v mene svojich záujmov bojujú proti objektívnemu poriadku v krajine“.

„Kým nielen v susedných krajinách sa dievčatá v školách učia programovanie a cudzie jazyky, v Poľsku ich čaká náuka o morálnej čistote a počestnosti, „kritizovala rozhodnutie ministra poslankyňa Urszula Paslowská z opozičnej Poľskej ľudovej strany.

Poľsko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá nakúpila turecké drony

Smiešne už pred storočím, znelo na protestoch

„Mladé dievčatá hlavne na vidieku často nemajú na tampóny a vložky, nevedia nič o hrozbe nákazy HIV, a vy vyhlásite boj za ich cnosť. To snáď ani nie je pravda,“ odkázala Katarzyna Koczulapová, poľská sexuologička.

Czarnekovu demisiu v pondelok požadovali demonštrujúci nielen pred ministerstvom školstva vo Varšave, ale aj pred školami po celej krajine. Na mnohých zhromaždeniach pritom zaznelo, že nariadenie povinnej výučby morálne čistoty by bolo smiešne už pred sto rokmi.

Viktor Orbán: Nech rozhodnú ľudia v referende! Tlak na Maďarsko z Bruselu, ohľadom zákona na ochranu detí silnie

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info