HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pľúcneho červa prvýkrát na Slovensku zistili u človeka! Ide o závažnú formu infekcie

Foto: pixabay

Závažnú formu infekcie spôsobenú krvou pľúcneho, či inak nazývaného srdcového červa potvrdili na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach. Na Slovensku ide o prvý prípad, keď bol infikovaný človek.

Podľa webstránky SAV je pre túto chorobu charakteristické formovanie uzlov v pľúcach. Často ju nesprávne diagnostikujú, ako malígne tumory. „Infikovaná osoba pochádza z južnej oblasti Nitrianskeho kraja,“ informujú.

Infekcia dlhodobo cirkuluje u psov

Martina Miterpáková tvrdí, že prvý nález pri psoch na území Slovenska bol zistený v roku 2005. Dlhodobo sa pohybuje na úrovni 11 až 13 percent predovšetkým v južných regiónoch. Miterpáková upozorňuje, že tam môže infekcia postihnúť až tretinu psej populácie.

ŠKANDALÓZNE ODHALENIE: BGI nezákonne zbierala údaje z testovania tehotných žien

Vedci poznajú dva druhy infekcie

Menej nebezpečný druh spôsobuje podkožnú a očnú formu infekcie. Podľa najnovších údajov ESDA (European Society of Dirofilariosis and Angiostrongylosis) je u ľudí v Európe doteraz registrovaných vyše 4200 prípadov infekcie spôsobenej týmto druhom. A iba 30 prípadov vyvolaných druhom nazývaného aj pľúcny červ.

Posledných päť rokov sa situácia u psov na Slovensku zhoršuje

„Čoraz častejšie registrujeme ako pôvodcu infekcie u psov závažný druh infekcie. V okolí Komárna či Nových Zámkov sa stal dokonca vyskytuje častejšie ako menej závažný. Z pohľadu ochrany verejného zdravia je najvýznamnejším rizikom okrem komárov, aj vysoká miera premorenia v populácii psov, ktoré sú neliečené,“ informuje web SAV.  Neliečené psy bez klinických príznakov sú hlavným prameňom infekcie.

Pfizer nepodporuje kombináciu očkovacích látok, chýbajú relevantné dáta!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info