HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Provokácia Moskvy: Manévrov NATO na Ukrajine sa prednostne zúčastňujú rusky hovoriaci vojaci

Cvičenie NATO v Severnom Macedónsku / EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Aktívna fáza mnohonárodných manévrov Sea Breeze 2021, ktoré nedávno začali na Ukrajine, je sprevádzaná cvičeniami za účasti Spojených štátov a krajín NATO. Tie sa čoskoro uskutočnia v blízkosti ruských hraníc s protiruskou orientáciou, informuje portál PZ.

Nová výzbroj

V tomto roku Aliancia angažuje do cvičenia aj rusky hovoriace špeciálne jednotky. Tie disponujú operačnými skúsenosťami nielen z Ukrajiny, ale aj Moldavska, Gruzínska, pobaltských štátov a Poľska. V jednotkách zúčastňujúcich sa cvičení sa prvýkrát objavuje nová výzbroj. Turecké útočné drony sa osvedčili aj vo vojnách a miestnych konfliktoch.

Britské a ukrajinské jednotky začali spoločné manévre Cossak Mace 2021 v oblasti Mykolajiv za účasti zástupcov z Dánska, Švédska, Kanady a Spojených štátov. Briti sú hlavnými hráčmi Cossak Mace. Zúčastnil sa aj prápor z kráľovského škótskeho regimentu ako súčasť spoločnej operačnej skupiny NATO – 54. mechanizovaná skupina východného operačného velenia. Tá bola niekoľkokrát „použitá“ v bojoch proti separatistom Donbasu. V súčasnosti sa pripravuje na novú projekciu na juhovýchode krajiny. Kyjev neskrýva, že jedným z hlavných cieľov týchto cvičení je „pracovať na útočných a obranných akciách pod velením nadnárodného veliteľstvo na krymskej osi“.

Republika na Donbasse má vraj nevyvrátiteľné dôkazy, že Protasevič bojoval za neonacistický prápor

Rusky hovoriace jednotky

Takéto provokatívne akcie proti Moskve už začali silami NATO a ich partnermi 29. júna ako pozemná zložka cvičenia Sea Breeze 2021 na polygóne v oblasti Cherson. Tento polygón v blízkosti pozemnej hranice s Krymom bol prvýkrát použitý pre takéto manévre.

Taktická skupina vytvorená na tomto mieste, s výnimkou zvláštneho ukrajinského práporu námornej pechoty, zahŕňa špeciálne sily USA a rusky hovoriace jednotky. Sily NATO a ich ukrajinskí, gruzínski a moldavskí partneri sa rozmiestnili v bezprostrednej blízkosti ruského územia. Je zrejmé, že túto taktiku zdokonalia, najmä za aktívnej účasti Turecka.

Európu čakajú ťažké časy. Vyryte do skál a napíšte na steny domov: Vieme, ako konať, ako sa zachovať!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info