HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Diváci tešte sa! Do parlamentu sa vracia cirkus s obrými transparentami, letákmi a teatrálnosťou

Robert Fico a Igor Matoviè / FOTO TASR - Martin Baumann

Cirkus sa do parlamentu pravdepodobne opäť vráti. Transparenty, plagáty a fotografie, ktoré tak pomáhali najmä v opozičnej kariére lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi a boli vtedajším šéfom parlamentu Andrejom Dankom zakázané, sú späť!

Priekopník Matovič

Všetky možné audiovizuálne pomôcky, ktoré bavili skalných divákov nočných televíznych prenosov z parlamentu sa prevdepodobne vrátia na slovenskú politickú scénu. Extrémna teatrálnosť v rokovacej sále tak bude mať opäť šancu zaujať. Aktuálne všetko smeruje k tomu, že Dankov zákaz bude zrušený, informuje portál ereport.sk.

Novelizáciou rokovacieho poriadku parlamentu by sa mohli napríklad znovu povoliť vizuálne pomôcky. Podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Milana Vetráka môžu v rámci diskusie v pléne pomôcť pri poukazovaní na nekalú činnosť.

Novela by mala byť podľa neho účinná začiatkom budúceho roka. “Aktuálne sumarizujeme podnety, ktoré nám prichádzajú od poslaneckých klubov a od zástupcov politických strán v parlamente. Podnety smerujú najmä k tomu, aby sa legislatívny proces viac otvoril, aby doň bola viac zahrnutá verejnosť, aby najmä poslanecké návrhy boli dobre pripomienkované,” vysvetlil Vetrák.

Šokujúce slová jednej z protestujúcich: To, čo sa na nás chystá od jesene položí Slovákov na kolená!

Zmyslom je poukázať na nekalé veci

Pandémia prispela aj k tomu, že sa upriamila pozornosť na zavedenie priaznivých podmienok na online rokovanie pléna. V rokovacom poriadku chce tiež Vetrák odstrániť niektoré obmedzenia, ktoré presadila ešte SNS v minulom volebnom období. “Myslíme si, že by mali mať poslanci právo, aby mohli používať vizuálne a iné pomôcky na to, aby vedeli poukázať na nekalé veci,” konštatoval.

Parlament už začiatkom júla schválil novelu rokovacieho poriadku, ktorá má riešiť online rokovanie výborov počas mimoriadnej situácie a núdzového či vojnového stavu. Novela hovorí aj o zabezpečení audiovizuálneho prenosu z rokovania parlamentu a výborov. Zmeny v novele rokovacieho poriadku sa dotýkajú aj ochrany osobných údajov.

Kaník: „Turistický semafor je nedomyslený, kontraproduktívny, zmätočný. Takto sa cestovný ruch nerobí!“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info