HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lavrov: „Čakajú nás voľby a s nimi aj zvýšené útoky západu na Rusko“

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov / Sputnik

Najvyšší ruský diplomat Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva zaznamenáva pokusy o zasahovanie do domácej politiky zo zahraničia takmer každý deň. Zároveň varuje, že situácia sa bude pravdepodobne ešte zhoršovať, lebo krajinu tento rok čakajú voľby, informuje portál RT.

Minister zahraničných vecí vo svojej prednáške na Ďalekovýchodnej federálnej univerzite vo Vladivostoku tvrdil, že „naši západní kolegovia sa netaja tým, že mnohí z nich by najradšej riešili slabé Rusko“.

„Také Rusko,“ pokračoval, „ktoré nemá medzníky, Rusko pripravené na akékoľvek ústupky. Vidíme snahy – takmer denne – ovplyvňovať našu domácu a zahraničnú politiku.“

Wahington vytvára proti Rusku a Číne novú vojenskú alianciu

Vyvíjanie tlaku zo zámoria

Podľa Lavrova existuje široká „škála nástrojov“ používaných na vyvíjanie tlaku zo zámoria. „Existujú vojenské provokácie,“ povedal Lavrov, „ako to bolo nedávno v prípade Krymu s loďami NATO a sú posielané aj sem do Juhočínskeho mora, takže rozsah ich ambícií nepozná hranice.“

Okrem toho tvrdil, že proti Rusku sa využívajú ekonomické sankcie, rozsiahle informačné útoky a dokonca aj únosy občanov.

NATO v panike: Nad východnou časťou Stredomoria boli spozorovateľné ruské stíhačky

Voľby v septembri

Stav vecí, varoval minister zahraničia, sa môže ešte viac vyostriť, keď sa krajina pripravuje na hlasovanie v celoštátnych parlamentných voľbách v septembri tohto roku.

„Môžeme predpokladať, že v predvečer volieb do Štátnej dumy budú existovať nové pokusy o narušenie a destabilizáciu situácie a vyvolanie protestov – najlepšie násilných – ako to robí západ rád,“ tvrdil.

Lavrov varuje Washington: „Hovoriť s Ruskom z pozície sily nemá zmysel“

„Chcem s plnou zodpovednosťou povedať, že plány, ktoré vytyčuje západ, nebudú fungovať, opakovane to povedal prezident Vladimir Putin,“ uviedol Lavrov.

Rusko čelilo sérii protestov, ktoré sa konali v mestách po celej krajine v priebehu dvoch januárových víkendov po zatknutí opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného. Demonštranti sa zrazili s políciou a na pochodoch bolo zadržaných niekoľko tisíc ľudí. Na základe opatrení proti Covid-19 boli takéto verejné akcie zakázané.

Rothschildovci vlákali Rusko do zlatej pasce na myši (Valentín Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info