HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

TOTO vláda docielila: Niektorí Slováci pred hraničným „terorom“ radšej v Maďarsku predávajú domy

Kontrol na našich hraniciach majú niektorí Slováci už plné zuby. Ilustračné foto / TASR

Slovenská vláda svojimi opatreniami na hraniciach dosiahla to, že niektorí ľudia žijúci v maďarskej Rajke radšej predávajú svoje domy a vracajú sa späť. Teroru na hraniciach ohľadom rozličných potvrdení, ale aj hrozieb karanténami majú totiž už plné zuby.

Pendleri, ktorých sú na Slovensku desaťtisíce nedostali na výber. Alebo sa dajú zaočkovať, alebo sa budú musieť dať testovať a ísť do štátnej karantény. A toho už majú mnohí plné zuby. Aj preto sa, podľa portálu ta3.com, niektorí z nich rozhodli, že radšej predajú svoje domy a vrátia sa naspäť na Slovensko.

V Maďarsku tam žijúcim Slovákom nikdy nerobili to, čo sa robilo u nás

Ako v diskusnej relácii prezradila novinárka Iveta Schäfferová, informácie má najmä od obyvateľov maďarskej Rajky, kde žije a býva aj ona. Schäfferová povedala, že s cestovaním k sebe domov do Maďarska problém nemá. „Od začiatku potrebujeme len pobytovú kartu, ktorú máme všetci vybavenú,“ hovorí a vzápätí vysvetľuje aj dôvod. „Problém sme začali mať od jari minulého roku, keď Maďarsko sprísnilo režim na hraniciach a Slováci, ktorí tam žijú, mali za povinnosť preukazovať sa pobytovou kartou. Občas bolo potrebné ukázať aj občiansky, ale keď sme ho ukázali, len sme dostali zamávané, že nech sa páči, choďťe.“

Schäfferová sa síce presúva na Slovensko za prácou, no oslovenie „pendler“ sa jej nepozdáva, lebo nechodí na žiadne pracovné „dvojtýždňovky“, ale dochádza takmer denne. „V Maďarsku nás nikdy nezastavovali, nikdy nás nekontrolovali, nikdy nás netestovali a nikdy od nás nechceli žiadne potvrdenie aj napriek tomu, že nie sme ich občania, len tam žijeme a bývame tam,“ zdôrazňuje „zahraničná“ Slovenka, podľa ktorej bola komunikácia o opatreniach na hraniciach od začiatku zlá. Nové pravidlá sa dozvedali na poslednú chvíľu a o pár dní sa všetko i tak opäť menilo.

Pendleri varujú vládu: Uvedomte sa, inak príde deň, že vás budú ľudia vlastnoručne hnať kade ľahšie

Niektoré už zúfalí ľudia radšej v Rajke predávajú domy a vracajú sa naspäť

Pokiaľ od nich bude štát vyžadovať pravidelné testovanie tak „pendleri“ majú ako jednu z požiadaviek testy zadarmo. „Myslím si, že nie je dôvod, aby sme si tie testy platili my, keďže Slovensko si to rozmyslelo tak, ako si to rozmyslelo,“ prízvukuje Schäfferová a dodáva: „Ak treba, budeme sa testovať, ale nech sa potom testuje celé Slovensko.“

Nálada v Rajke je podľa Schäfferovej napätá a na niektorých ľuďoch už vidieť zúfalstvo. „Mnohí ľudia to už nezvládajú. Je to veľký psychický tlak, ktorý trvá od marca 2021,“ priznáva Schäfferová a dodáva, že pozná aj prípad ľudí, ktorí sa radšej z Maďarska presťahovali späť na Slovensko. Stále sú však i opačné prípady a Slováci sa ďalej sťahujú do Rajky, lebo ceny za bývanie sú v Bratislave privysoké a navyše počas pandémiou vystúpali do astronomických výšok.

Kovařík: Polícia ja pripravená kontrolovať hranice aj nepretržite

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info