HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

16 politických strán členských štátov EÚ podpísalo dokument proti európskemu superštátu

Jaroslaw Kaczynski / Reuters

Vedúci predstavitelia 16. politických strán členských štátov EÚ podpísali dokument proti európskemu superštátu. Ten bol vypracovaný, pretože sa začala konferencia o budúcnosti Európy.  Podľa poľského premiéra Kaczyńskeho sa dá predpokladať, že na konferencii pôjde o prehlbovanie procesov, ktoré neslúžia rozvoju EÚ. Naopak, spôsobujú hlbokú a trvalú krízu, vyvolávajú javy, ktoré nemajú nič spoločné s myšlienkou otcov zakladateľov EÚ.

Spoločné vyhlásenie podpísali predstavitelia politických strán vo svojich krajinách. Medzi signatármi sú aj maďarský Fidesz a poľská strana Právo a spravodlivosť. „Nechceme revolúcie, ktoré zničia existujúce sociálne štruktúry,“ povedal Kacyński.

K výzve Jaroslava Kaczyňského sa pripája aj Orbánov Fidesz

„Fidesz sa pripája k výzve Jaroslava Kaczyńského.“ Uviedol to Viktor Orbán, premiér Maďarska a zároveň predseda strany Fidesz vo videu, ktoré bolo zverejnené na sociálnej stránke strany.

„Toto vyhlásenie sa týka budúcnosti EÚ, ochrany národov, rodín a tradičných kresťanských hodnôt. Chceme, aby tento spoločný dokument bol základom našej kultúrnej a politickej práce. Týmto spôsobom sa chceme zúčastniť debaty o budúcnosti Európskej únie,“ uviedol Viktor Orbán.

Európska únia potrebuje hlbokú transformáciu

„Vo vyhlásení je zdôraznené, že proces európskej integrácie významne prispel k vytvoreniu štruktúr trvalej spolupráce, k udržaniu mieru a budovaniu porozumenia a dobrých vzťahov medzi štátmi. Ale Európska únia dnes potrebuje hlbokú transformáciu. Namiesto ochrany Európy a jej dedičstva a namiesto zabezpečenia slobodného rozvoja národov Európy sa stala zdrojom problémov, obáv a neistoty,“ píše portál Magyar Nemzet.

V budúcnosti sa proti EÚ postaví obrovská masa ľudí, tvrdí americký politológ Patrick J. Deneen

Vyhlásenie je proti európskemu superštátu

Podľa portálu Magyar Nemzet, EÚ sa čoraz viac stáva nástrojom extrémistických síl. Tie sa usilujú o transformáciu Európy kultúrne a nábožensky a v konečnom dôsledku o budovanie Európy bez národov. Cieľom je vytvoriť európsky superštát, zničiť alebo zrušiť európske tradície, zmeniť základné sociálne inštitúcie a morálne zásady.

Signatári sa domnievajú, že konsenzus musí ostať zachovaný. Podľa nich hrozí, že nedávne pokusy obísť tento postup alebo zrušiť inštitút konsenzu vylúčia niektoré krajiny z formovania rozhodnutí a z EÚ sa stane zvláštna oligarchia.

Zverejnením spoločného vyhlásenia v parlamente EÚ doslova explodovala bomba

„16 politických strán má v Európskom parlamente v čase písania tohto článku celkovo 117 poslancov,“ píše portál Magyar Nemzet. Počet poslancov, ktorí v parlamente EÚ pôsobia môžu reorganizovať politické skupiny. Matematicky by 117 poslancov mohlo vytvoriť tretiu najväčšiu frakciu v EP.

A preto nie je sa čomu čudovať, keď Magyar Nemzet uvádza, že zverejnenie dokumentu v EP zarezonovalo podobne, ako keď exploduje bomba.

Rodí sa opäť v nemeckej armáde nacizmus? Pýta sa ruská diplomacia

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info