HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajina má „New York“; mesto v Doneckej oblasti sa vrátilo k pôvodnému názvu

New York (AP Photo/Craig Ruttle)

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok uznesenie, v súlade s ktorým sa mesto Novhorodske ležiace na východe Doneckej oblasti mohlo vrátiť k svojmu historickému názvu a opätovne sa premenovať na Ňju-Jork. Informovali o tom agentúry Ukrinform a AFP.

Obyvatelia zmieneného mesta ležiaceho neďaleko mesta Doneck, ktoré je baštou proruských sepratistov, sa roky snažili získať späť svoj historický názov a dištancovať sa tak od sovietskej minulosti, uvádza AFP. Podarilo sa im to napokon vo štvrtok, keď premenovanie mesta podporilo 301 poslancov 450-člennej Najvyššej rady.

„Gratulujeme obyvateľom Ňju-Jorku v Doneckej oblasti k návratu k historickému názvu ich mesta, ktoré konsenzom naprieč politickými stranami schválil ukrajinský parlament!“ napísalo na Twitteri veľvyslanectvo USA v Kyjeve. „Ďalší dôvod na oslavu našich úzkych vzťahov. Sme veľkými fanúšikmi vášho nového/starého mena!“ dodala ambasáda.

Toto približne 12-tisícové mesto založili členovia komunity mennonitov – príslušníkov tradičného kresťanského hnutia novokrstencov, ktorí prišli do Ruska počas vlády Kataríny Veľkej. V roku 1951, počas vlády sovietov, bolo z ideologických dôvodov premenované na Novhorodske, približuje AFP.

Britský miliardár Branson chce letieť do vesmíru skôr ako jeho rival Jeff Bezos

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info