NAKA obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami (AKTUALIZOVANÉ)
02 | 07 | 2021 I tasr

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami. Škoda presahuje 18 miliónov eur.


Medzi obvinenými sú aj bývalí čelní predstavitelia Finančnej správy SR či zamestnanci daňového úradu na rôznych stupňoch riadenia.

Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

"Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná," povedal hovorca Michal Slivka.

Obvinenia padli po policajnej akcii Daniari, do ktorej sa od 30. júna do piatka zapojilo viac ako 50 policajtov. "Počas akcie sme vykonali viaceré prehliadky rôznych priestorov a zadržali 14 osôb, ktoré už vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny," spresnil Slivka.

Dodal, že ide o bývalých čelných predstaviteľov finančnej správy, zamestnancov daňového úradu na rôznych stupňov riadenia, ktorí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu vrátane štatutárnych orgánov podnikateľských subjektov a ďalších osôb, ktoré celú činnosť zločineckej skupiny mali koordinovať.

"Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu," priblížil Slivka. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.
Finančná správa už skôr informovala, že v tomto prípade ide o spoločnú akciu FS, Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. "Vzhľadom na to, že ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nie je možné k nemu uvádzať podrobnosti," uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Matovičova sestra opäť priložila polienko do ohňa: „Ide o prasprosté klamanie občanov, nátlak a vydieranie“
Zaočkovaní verzus nezaočkovaní. Tento boj sa zrejme v najbližších dňoch rozpúta aj na Slovensku. Naša vláda sa však k tým druhým správa ako k občanom druhej kategórie, čo mnohým prekáža. Jednou z takých je aj Zuzana Belicová, sestra Igora... Čítať ďalej
02 | 07 | 2021 | Jozef Uhlarik

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.