HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Moskve sa rozbehol biznis s falošnými „Covid certifikátmi“

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Do reštaurácií a kaviarní v hlavnom meste Ruskej federácie môžu vstúpiť iba návštevníci s platným QR kódom, ktorý je považovaný za akýsi druh Covid certifikátu. Ten má byť dôkazom, že jeho majiteľ prekonal covid, bol očkovaný alebo prešiel testom PCR. Uviedol Ria.ru.

Na čiernom trhu v Moskve sa už objavili falošné covid QR kódy umožňujúce majiteľovi návštevu reštaurácií a kaviarní. Ich priemerná cena je 11 000 rubľov (približne 127,82 eur). Informoval Jevgenij Vološin, riaditeľ odborných služieb expertnej spoločnosti BI.ZONE.

Od 28. júna 2021 môžu do reštaurácií a kaviarní v hlavnom meste Ruskej federácie vstúpiť iba návštevníci s platným QR kódom. Ten má byť dôkazom, že jeho majiteľ prekonal covid, bol očkovaný alebo prešiel testom PCR a je zdravý.

Rozhovor so Sergejom Jastržembským 30 rokov po rozpade ZSSR

Tieňový biznis využije „každú príležitosť“

Potrebný QR kód môžu záujemcovia získať v elektronickej lekárskej karte v mobilnej aplikácii UMIAS.INFO. Tiež na portáli mos.ru. Ďalej na webe mos.ru/qr, na jednotnom portáli štátnych a obecných služieb alebo v špecializovanej aplikácii „Štátne služby. Zastavte koronavírus“. Prípadne v registratúre alebo infomate mestskej polikliniky.

„Špecialisti spoločnosti BI.ZONE ale na tieňových fórach objavili najmenej desať reklám na predaj QR covid vstupeniek. Tieto reklamy boli zverejnené ešte v máji. Spočiatku obsahovali informácie o nákupe falošných očkovacích osvedčení a ich zanesení do databázy štátnych služieb. Po rozhodnutí moskovských orgánov zadať QR kódy však podvodníci upravili obsah reklám. Doplnili informácie, že kupujúci si bude môcť vytvoriť platný QR kód,“ upozornil Vološin.

Rusko: V Rade bezpečnosti OSN je viac západných krajín a to treba zmeniť!

„Spokojní zákazníci“ si službu pochvaľujú

Podľa expertnej spoločnosti sa oznámenia o QR kódoch pre reštaurácie objavili cez ostatný víkend. Pričom fóra už odhalili najmenej 50 recenzií spokojných zákazníkov“, ktorí už podvodnú službu využili.

Vološin predpokladá, že čoskoro na trhu objavia i samostatné aplikácie na vytvorenie falošných covid QR kódov. Podľa jeho predpovede sa ale zároveň v budúcnosti vyvinú aj programy na odhalenie falošných kódov.

Systém bol práve spustený. Zatiaľ sa covid QR kódy budú kontrolovať manuálne. Podľa všetkého budú zamestnanci podniku kontrolovať kód pomocou bežnej kamery na smarfóne. Pri vysokom počte zákazníkov falošný kód prirodzene ľahko prehliadnu. Pri takej prevádzke a slabom rozlíšení len ťažko narýchlo zistia, že nepravý QR kód odkazuje na falošný zdroj,“ uzavrel expert.

Bez Ruska čaká Európu katastrofa, varuje nemecká novinárka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info