HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovenský vynálezca predstavil nové lietajúce auto: Absolvoval s ním let z Nitry do Bratislavy (VIDEO)

AirCar / Facebook (CB Graphics)

Na prvý pohľad vyzerá ako športové vozidlo a jazdiť s ním možno po cestách, po premene do leteckej verzie však dokáže vzlietnuť a pripomína malé lietadlo. Nové dvojmiestne lietajúce auto AirCare slovenského vynálezcu a dizajnéra Štefana Kleina v pondelok absolvovalo svoj najdlhší let a pristálo na medzinárodnom letisku v Bratislave, informuje Irozhlas.

Klein, ktorý už predtým stál za prvým slovenským lietajúcim automobilom AeroMobile, už pripravuje ďalší prototyp AirCare. Následne by sa toto lietajúce auto mohlo dostať k zákazníkom.

Klein skoro ráno v sprievode ďalších dvoch lietadiel absolvoval s AirCare zhruba pol hodinu trvajúci let z Nitry do Bratislavy, preletel tak okolo 75 kilometrov. Prílet do hlavného mesta bez problémov označil za míľnik v projekte. „Bol to najdlhší let, čo sa týka vzdialenosti. Keď sa raz vydáte na dlhú trať, je to iný pocit. Letové vlastnosti sú výborné,“ uviedol Klein, ktorý AirCare sám pilotuje. K plnému využitiu stroja je potrebné vlastniť pilotný aj vodičský preukaz.

Testovací model je vybavený motorom z motocykla s výkonom 160 koní a vrtuľou v zadnej časti vozidla, pri lete dosahuje rýchlosť 170 kilometrov za hodinu. Premena z „lietadla“ na auto bežne použiteľné v cestnej premávke trvá zhruba 2,5 minúty.

„Lietajúce oči“ nad východnou rakúskou hranicou

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info