HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Viktor Orbán chce obmedziť právomoci Európskeho parlamentu

Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR/DUNA/MTI/Szilard Koszticsak

Maďarský národno-konzervatívny premiér Viktor Orbán navrhol obmedziť právomoci Európskeho parlamentu (EP). Národným zákonodarným zborom by prisúdil právo zablokovať legislatívne procesy EP, ak by podľa nich boli v rozpore s kompetenciami členských štátov. Predseda maďarskej vlády to uviedol v prejave v Budapešti, informuje portál Globe24.

„Ukázalo sa, že parlament EÚ sa vo vzťahu ku kritériám európskej demokracie ocitol v slepej uličke,“ povedal Orbán. Po vzore Parlamentného zhromaždenia Rady Európy by podľa neho do EP mali odteraz vysielať zástupcov národné parlamenty. Dnes sú europoslanci volení v priamych voľbách.

Orbán hovoril pri príležitosti Dňa nezávislosti, ktorý naši južní susedia oslavujú v súvislosti s odchodom posledného sovietskeho vojaka zo svojho územia 19. júna 1991.

Pozdrav Orbánovi: Mladí saskári nechali drzý odkaz pred maďarským konzulátom v Košiciach (FOTO)

Protiúnijná rétorika

Europoslanci, Európska komisia (EK) a niektoré členské štáty dávajú dlhodobo najavo obavy, že Orbánova vláda v Maďarsku obmedzuje nezávislosť justície, médií či akademickej slobody. Maďarsko námietky odmieta a často používa veľmi ostrú protiunijnú rétoriku.

Európsky parlament v roku 2018 bezprecedentne vyzval členské krajiny na začatie konania EÚ proti Budapešti. Žiadal v ňom preveriť, či Orbánova vláda neporušuje európske hodnoty stanovené právom únie. Začiatkom júna Súdny dvor EÚ zamietol žalobu, ktorou sa Maďarsko snažilo toto rozhodnutie napadnúť.

Brusel vytvára Európsky superštát, povedal Orbán

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info