HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA získali dôkazy, že COVID-19 naozaj „unikol“ z wuhanského laboratória

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Bývalý šéf čínskej kontrarozviedky údajne poskytol USA dôkazy, že COVID-19 naozaj „unikol“ z wuhanského laboratória.

Podľa čínskych opozičných médií sa mali Američanom dostať do rúk informácie, ktoré by mohli „zmeniť pozíciu Bidenovej administratívy, pokiaľ ide o skutočný pôvod pandémie“. Uviedol Mk.ru.

Americkí novinári s odvolaním sa na opozičné čínske médiá priniesli informácie o úteku námestníka ministra štátnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky. Vysoký funkcionár údajne vzal do USA tajné informácie o laboratóriu virologického ústavu vo Wuhane. Práve odtiaľ mal uniknúť „človekom vyrobený“ koronavírus.

Liek na liečbu Covid existuje. Máme ho na skladoch za 13 miliónov eur

„Zatiaľ“ nepotvrdené

Podľa The Daily Beast čínsky úradník odišiel z Hongkongu do USA s dcérou ešte v polovici februára. Utečenec údajne dal Američanom dokumenty o wuhanskom laboratóriu, ktoré by mohli „zmeniť pozíciu Bidenovej administratívy, pokiaľ ide o pôvod pandémie COVID-19“. Zdroj zároveň zdôrazňuje, že tieto údaje nie sú overené.

Dlhé roky pracoval Dong Jingwei na Ministerstve štátnej bezpečnosti Číny. Od roku 2018 bol dokonca zodpovedný za všetky aktivity kontrarozviedky. Ak sa teda potvrdia zvesti o dezercii, stal by sa Dong najvyššie postaveným prebehlíkom v histórii Čínskej ľudovej republiky.

Čína už žiadala zbeha vrátiť

Bývalý predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí Liangchao Han uviedol, že otázka Dongovej dezercie bola dokonca nastolená na čínsko-americkom summite na Aljaške. Začiatkom tohto týždňa bývalý zamestnanec tohto oddelenia na Twitteri napísal, že šéf čínskeho ministerstva zahraničia Wang Yi a vedúci kancelárie zahraničnej komisie ústredného komunistického výboru Jang Jieči požadujú, aby Američania utečenca okamžite vrátili do vlasti. Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to však mal odmietnuť.

MUDr. Lakota: Vakcíny proti Covid-19 sú väčšie riziko ako vírus. Sme obete farmafiriem

Spravodajské hry

Bývalý expert Pentagónu, amerického ministerstva zahraničných vecí a CIA Nicholas Efthymiades vníma správu o prebehlíkovi skepticky a označil ju za ďalšiu „fámu“. Navyše podľa neho v podmienkach „informačnej vojny medzi Čínou a antikomunistami pôsobiacimi v zahraničí“ k takýmto situáciám dochádza neustále. Efthymiades však zároveň uviedol, že doktor Lanchao Han je „priamy človek, ktorému sa verí za jeho čestnosť“.

USA zatiaľ mlčia

Americké ministerstvo zahraničných vecí musí zatiaľ reagovať na mediálne otázky týkajúce sa situácie okolo vysokého čínskeho úradníka. Rezort sa však k téme prebehlíkov zvyčajne nevyjadruje.

Poltucet čínskych expertov na spravodajstvo, ktorých oslovil SpyTalk, tiež uviedol, že nemá informácie o údajnom Dongovom úteku.

Na oficiálnej webovej stránke Čínskej štátnej rady, ktorá uvádza najvyšších predstaviteľov ministerstva štátnej bezpečnosti, už medzitým nie sú uvedení zástupcovia ministrov pracujúcich pod vedúcim oddelenia Chen Wenqing. Sekcia „Personálne zmeny“ obsahuje iba informácie o vyšetrovaní korupcie proti inej námestníčke ministerky Ma Jian, ktorá bola v roku 2018 odsúdená na doživotie.

Baránek: Výrobcovia neberú zodpovednosť za vakcíny. Povinným očkovaním prinútia k hazardu so životom

Čína sa ohradila, ale „neočistené dáta“ neposkytla

Štúdia príčin a okolností výskytu COVID-19 sa v posledných týždňoch opäť aktívne diskutuje v mediálnom, politickom a vedeckom priestore. Nedávno Shi Zhengli, popredný špecialista virologického ústave Wuhan, poprel verziu o „laboratórnom“ pôvode COVID-19.

Expert uviedol, že tvrdenia o úniku koronavírusu z laboratória vo Wuhane sú neopodstatnené. Informácie o vážnej chorobe zamestnancov ústavu pred začiatkom pandémie označil za „nepravdivé“.

„Ako môžem poskytnúť dôkazy, ktoré neexistujú,“ uviedol Zhengli v rozhovore pre The New York Times. „Nechápem, ako sa svet dostal do bodu, keď neustále vrhá bahno na nevinných vedcov“.

Verziu úniku koronavírusu z laboratória nevylúčil ani šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adan Ghebreyesus. Počas počiatočnej fázy wuhanského vyšetrovania podľa neho čínski kolegovia neprejavili dostatočnú vôľu spolupracovať. Experti WHO mali navyše určité obavy z ich „transparentnosti“. Vyskytli sa aj isté ťažkosti s výmenou údajov. Najmä „neupravených“.

Syntetická DNA, alebo ako nepozorovane a natrvalo zmeniť ľudskú DNA (Kathrin Sumpfová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info