HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vatikán: Zakladateľ EÚ Schuman je len krôčik k tomu, aby sa stal svätým

Pápeža Františka budú môcť ísť pozrieť a pomodliť sa s ním iba zaočkovaní veriaci. Zdroj: TASR/AP
Pápež František schválil dekrét uznávajúci „hrdinské cnosti“ francúzskeho politika Roberta Schumana, známeho ako „architekt“ EÚ. Oficiálne rozhodnutie je jedným z prvých krokov k tomu, aby sa Schuman potenciálne stal svätým, informuje portál RT.

Štátnik, ktorý po druhej svetovej vojne pôsobil ako francúzsky minister financií, minister zahraničia a predseda vlády, sa stal známym najmä vďaka tomu, že navrhol hospodársku jednotu medzi európskymi národmi.

Schumanov plán

Tzv. Schumanov plán z roku 1950 sa vyvinul do podoby dnes známej ako Európska Únia. Na konci 50. rokov pôsobil ako prvý prezident súčasného Európskeho parlamentu.

Pápežský dekrét v sobotu deklarujoval „hrdinské cnosti“ politika, ktorého dnes môžu veriaci rímskokatolíckej cirkvi považovať za „ctihodného“.

Madrid trápi nízka pôrodnosť. Tehotným ženám chce dať 14,5 tisíca eur, Slovenky môžu len snívať

Aby bol Schuman uznaný za svätého, sú potrebné ďalšie kroky vrátane zázrakov, ktoré mu možno pripísať a potvrdiť Vatikánom. Pred posledným pápežovým dekrétom Schumanovi stúpenci a oddaní pred zaslaním príslušných dokumentov do ústredia Cirkvi preskúmali jeho spisy a vypočuli si ho svedkovia.

Minulý rok pápež František verejne ocenil Schumana, keď uviedol, že z jeho iniciatívy vyplynulo „dlhé obdobie stability a mieru“.

Prílišné fandenie futbalu zvyšuje riziko úmrtia na infarkt

Prečo sa mieša politika s cirkvou?

Niektorí používatelia sociálnych médií tieto správy spochybnili, zrejme si lámali hlavu nad mixom politiky a náboženstva.

Shumanove činy boli „politickým úspechom alebo politickým hrdinstvom, ale vôbec to nemá nič spoločné s cirkvou “, komentoval jeden užívateľ Twitteru, zatiaľ čo iný vyjadril sklamanie nad tým,  že náboženstvo sa dá „takto spolitizovať “.

Povedz sýýýýr: Chceš pracovať? V Číne to bez úsmevu nepôjde, veľký brat ťa vidí!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info