HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Konkurenčná hrozba pre NASA? Odmietnutá Čína si buduje vlastnú vesmírnu stanicu

FOTO TASR/AP

Hoci na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) bolo od sprevádzkovania v roku 2000 viac ako 240 astronautov z rôznych krajín, žiadny z nich nepochádzal z Číny. Americké zákony Čínu z obáv o bezpečnosť vyradili z účasti na tomto projekte. Ázijská veľmoc si preto stavia vlastnú vesmírnu stanicu, informuje Aktuálne.

V stredu v noci nášho času odštartovala po päťročnej pauze prvá čínska posádka mieriace do vesmíru. Jej cieľom bude prvý z modulov, ktorý tvorí základ čínskej vesmírnej stanice s názvom Tchien-che, Nebeská harmónia. Celá stanica by mala byť dokončená po pripojení ďalších dvoch modulov v budúcom roku.

Posádku troch tchajkonautov, ako sa čínskym kozmonautom vraví, odletela z púšte Gobi raketou Dlhý pochod 2F. Štart bolo možné sledovať v priamom prenose na sieti YouTube .

„Kozmická loď a rakety sú v dobrej kondícii, rovnako ako ďalšie zariadenie na štartovacej dráhe a vybavenie,“ cituje špecializovaný server Space.com Čínsku korporáciu pre vedu a technológiu v letectve a kozmonautike, ktorá má jednu z hlavných úloh v čínskom vesmírnom programe.

Čínsko-ruské plány na kozmickú spoluprácu sú monumentálne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info