HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brusel posúdi, či nový zákaz zdieľania LGBT obsahu v Maďarsku porušuje právne predpisy EÚ

Ilustračné foto / Pixabay

Predsedníčka Európskej komisie oznámila, že Brusel posúdi, či maďarský zákaz zdieľania homosexuálneho a transrodového obsahu s osobami mladšími ako 18 rokov porušuje právne predpisy EÚ, informuje portál RT.

Zákaz je súčasťou nového návrhu zákona zameraného na potlačenie pedofílie, ktorý v utorok prijalo maďarské národné zhromaždenie. Vládnuca strana Fidesz, ktorej lídrom je predseda vlády Viktor Orbán, uviedla, že zákon stanovuje, že inzercia a školské kurzy sexuálnej výchovy „nesmú byť zamerané na zmenu pohlavia alebo podporu homosexuality“.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že je „veľmi znepokojená novým zákonom v Maďarsku“.

„Posudzujeme, či je v rozpore s príslušnými právnymi predpismi EÚ,“ uviedla.

Predseda strany Fidesz Máté Kocsis vyhlásil, že nový zákon proti pedofílii je nevyhnutný. Cieľom je zabezpečiť, aby páchatelia dostali prísnejšie tresty a deti nebudú vystavené nevhodnému obsahu.

Politici a volebné skupiny však návrh zákona odsúdili za zahrnutie otázok LGBT do návrhu zákona zameraného na pedofíliu. Podľa nich ide o tvrdý zákrok Orbánovej vlády proti LGBT komunitám.

Vo svojom utorňajšom vyhlásení Amnesty International Maďarsko uviedla, že návrh zákona „bude ďalej stigmatizovať“ LGBT ľudí. Vyzvala EÚ, aby v tejto veci podnikla kroky.

Do španielskej enklávy Melilla sa pokúsilo vstúpiť 150 migrantov. Bolo zranených 20 strážcov (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info